Sjezdové lyžování bývá bohužel spojeno s úrazy vzniklými vlastní neopatrností, nebo vinou jiného lyžaře. Pro případ kolize na sjezdovce v zahraničí, je dobré znát několik rad a tipů, jak v takové situaci postupovat.

Především prevence a opatrnost

Člověk by se měl na sjezdovce chovat tak, aby neohrozil sám sebe, ani ostatní lyžaře. Tedy bezpečně, ohleduplně a přiměřeně úrovni svých lyžařských dovedností. Zdatní lyžaři by si měli uvědomit, že ti méně zkušení nejsou schopni na nebezpečné situace reagovat tak pohotově jako oni. Nezkušení lyžaři by se zase měli zdržovat na sjezdovkách odpovídajících jejich dovednostem.

Nezbytnost pojištění

V případě nehody může pojišťovna odmítnout pojistné plnění, pokud by se zjistilo, že jste nerespektovali některé z deseti pravidel Mezinárodní lyžařské federace pro chování na sjezdových tratích, jako je ohleduplnost k ostatním, předjíždění, rychlost, zastavení atd.

Minimalizovat následky úrazu lze také dostatečným ochranným vybavením, především helmou. Především je však před cestou do zahraničí třeba sjednat cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti.

Zároveň si ohlídejte i dostatečně vysoké limity a případné spoluúčasti. Také si zkontrolujte, zda pojištění zahrnuje i dostatečné plnění pro případný zásah horské služby.

Když vás srazí jiný lyžař

Nejprve je potřeba provést fotodokumentaci místa nehody a jejích následků. Viníka srážky požádejte o kontaktní údaje a zajistěte si i případné svědky. Poté co nejdříve kontaktujte i asistenční službu své pojišťovny. Poradí vám jak postupovat a doporučí i nejbližší zdravotnické zařízení. Je-li zranění vážnější, volejte horskou službu i policii. Pokud viník z místa nehody ujede, podejte co nejdříve trestní oznámení na neznámého pachatele. Od policie či horské služby trvejte na sepsání protokolu o nehodě. Pokud cizímu jazyku nerozumíte, vepište přímo na papír poznámky, že znění nerozumíte a dokument podepisujete s výhradami. Všechny lékařské zprávy pečlivě uschovejte a po příjezdu do ČR je předejte pojišťovně.

Když srazíte jiného lyžaře

Pokud jej zraníte, postarejte se nejprve o první pomoc či lékařské ošetření. Zároveň si od zraněného vyžádejte kontaktní údaje a zajistěte si kontakty na případné svědky. Rovněž je důležité pořídit si vlastní fotodokumentaci nehody. Stává se, že sražení zahraniční lyžaři využívají jazykové bariéry českých lyžařů a dodatečně si zajistí vlastní svědky. Zpětně pak vymáhají nesmyslně vysoké částky i za menší zranění.