Alarmující vysoký počet zadlužených lidí vypovídá o nízké finanční gramotnosti obyvatel ČR. Hospodařit s vlastními financemi není pro celou řadu lidí ničím jednoduchým. Každý by chtěl mít hned všechno, bez ohledu, zda na to má. Přitom stačí dodržovat základní zásady, aby člověk dokázal své peníze zhodnotit a aby se případně nedostal do dluhové pasti.

Zbavte se drahých dluhů
Největší chybou je brát si půjčku na věci tzv. zbytné, tedy ty, které člověk může oželet. To znamená třeba na dovolenou nebo na vánoční dárky. Pak se může stát, že velkou půjčku na týdenní dovolenou splácí třeba rok i déle. Už po dvou měsících splácení pochopí, že to za to nestálo. Podobně to může být i s drahými nákupy na kreditní karty, pokud dlužnou částku nesplatíte v bezúročném období. Pak vás překvapí úroky dosahující i několika desítek procent. Nehorší situace nastane, kdy má člověk více úvěrů, protože s každou samostatnou půjčkou platí další úroky. Řešením může být konsolidace, neboli sloučení dluhů.

Volné peníze nedržte na běžných účtech
Kvůli směšně nízkým úrokům totiž tyto peníze nic nevydělávají a naopak tratíte vinou inflace.

Vytvořte si provozní rezervu
Na běžný provoz by každá domácnost měla tvořit rezervu a ne žít na doraz. Z rezervy lze pak pokrýt případné nenadálé výdaje. Finanční odborníci doporučují mít rezervu cca ve výši šesti měsíčních výdajů domácnosti.

Vyřešte své bydlení
S ohledem na současné vysoké ceny pronájmů se vyplatí pořídit si vlastní bydlení třeba i za cenu splácení hypotéky. Po splacení závazku se vlastníkovi nemovitosti rapidně snižují výdaje oproti těm, co bydlí v nájmu.

Nezapomeňte na kvalitní pojištění
Mít kvalitní zabezpečení zdraví a majetku se vyplatí. Také je dobré myslet na pojištění invalidity, která může mít fatální zásah do rodinného rozpočtu.

Zajistěte se na stáří
Vytvoření rezerv na stáří Češi podceňují. Přitom penze od státu není jistota. Je dobré investovat i malé částky co nejdříve. Například při spoření 500 Kč měsíčně na 30letém horizontu a s možným 4procentním zhodnocením bude výnos 347 tisíc korun.