Jak jsou na tom Češi se spořením peněz? – Češi a spoření
Češi jsou nejspořivějším národem v Evropě hned po Švédech. Sedm z deseti dotázaných Čechů tvrdilo, že každý měsíc se jim podaří dát nějaké peníze stranou. Spolu se Švédy jsou ve spoření vysoko nad evropským průměrem, který v r. 2018 činí 59 procent.
Kolik se spoří?
Každý Čech ušetří měsíčně v průměru 4.004 korun. Nejčastěji dávají lidé peníze stranou pro případ nečekaných výdajů, což v průzkumu potvrdily tři čtvrtiny Čechů. Více než třetina lidí si dává peníze stranou, aby měli na cestování, tři z deseti pak uvedli, že spoří pro případ ztráty zaměstnání. Čtvrtina lidí spoří pro své děti nebo vnoučata a peníze na důchod si ukládá zhruba pětina oslovených.
Pokud jde o Evropu, tak spoří v průměru tři pětiny jejích obyvatel. Největším podílem spořivosti a hospodárnosti v Evropě se pyšní Švédsko, kde pravidelně spoří tři čtvrtiny jeho obyvatel. V těsném závěsu tohoto pomyslného žebříčku se drží Česko, kde určitou měsíční úsporu potvrzuje celkem 72 procent lidí.
Ochota stěhovat se do zahraničí
Češi jsou velcí patrioti a do zahraničí by šel jen málokdo. Průzkum ukázal, že pouze osm lidí ze sta dotázaných by bylo ochotno přestěhovat se za prací do jiné země. Důvodem by byla především vidina lepšího výdělku. V tomto ohledu Češi zaostávají za celoevropským průměrem, jelikož stěhování kvůli nepříznivé finanční situaci a vyšším příjmům připustila pětina Evropanů. Podobně jako Češi jsou na tom lidé v Rakousku, kde by se přestěhovalo kvůli lepším výdělkům do zahraničí pouze osm procent lidí.
Pozitivní účinky růstu české ekonomiky
Uvedené výsledky svědčí o pozitivním růstu české ekonomiky, který je podpořen faktem o dobré platební morálce Čechů v případě hrazení svých závazků. Dalším důkazem je nejnižší podíl respondentů s chutí vycestovat za prací a lepšími podmínkami do zahraničí. Pozitivně se zároveň projevuje tradiční spořivost Čechů, kteří v tomto ohledu patří již několik let k evropské špičce.
Napsat komentář