Zjistit, komu patří ve vaší obci opuštěný dům, nebo zanedbaná chalupa na horách, kde trávíte dovolenou, je dnes celkem jednoduché. V minulosti bylo třeba pro takovou informaci zajít na obecní úřad nebo na katastrální úřad. V České republice ovšem již více než 10 let funguje online nahlížení do katastru nemovitostí. V pohodlí svého domova nebo i venku na chytrém telefonu můžete informaci o majiteli objektu snadno a rychle získat. Neexistuje ale ještě rychlejší řešení?

Stránky ikatastru.cz

Na internetových stránkách ikatastru.cz získáte potřebné informace o majiteli nemovitosti nejsnadněji, nejrychleji a uživatelsky nejpřívětivěji. Funguje to tak, že zadáte hledanou adresu, ta se vám najde na mapě a vy pak jedním dvěma kliky zjistíte majitele pozemků. Nemáte-li zkušenosti s hledáním majitelů nemovitostí, bude pro vás tato stránka příjemnější, než nahlížení do katastru nemovitostí ČÚZK. Další možností je najít nemovitost podle čísla popisného a čísla parcely. Také si zde můžete zobrazit věcná břemena, nebo kam až v posledních 20 letech sahaly záplavy. Kdo má zájem o podrobné informace, je pro něj stále užitečnější katastr nemovitostí.

Katastr nemovitostí ČÚZK

Tyto stránky jsou naprostým základem pro získávání podrobných informací o majitelích nemovitostí. Je spravován Českým úřadem zeměměřičským a katastrálním (ČÚZK). Při hledání je nepraktické, že musíte mít otevřené dvě stránky a na mapě hledat číslo parcely nebo stavby a na druhé stránce tato čísla pak zadávat, abychom zjistili majitele.

Dále si na stránkách ČÚZK můžete zjistit, pod který katastrální úřad spadá hledaná nemovitost. Také jsou zde uvedeny ceníky za služby poskytované na katastrálních úřadech.

Aplikace iKatastr

Máte-li chytrý telefon, můžete si stáhnout aplikaci iKatastr, která vám pomůže zjistit majitele jakékoliv nemovitosti. Tato aplikace je spojena s webem ikatastr.cz, ze kterého poskytuje informace. Na základě své polohy si můžete projít třeba celou ulici a zjistit dům o domu, kdo je jejich majitelem.

Co je pro koho výhodné

Ikatastr nebude nejspíš vyhovovat zkušeným uživatelům, kteří jsou zvyklí hledat v katastru nemovitostí ČÚZK. Ovšem vhodný je pro úplné nováčky v hledání nemovitostí nebo pro rychlý přehled o majitelích nemovitostí.