Letošek byl ve znamení trávení dovolených po Čechách. Pro mnohé z nás totiž skýtají dobrodružné výlety do hor, ale vychutnat se dá i klidnější příroda u rybníků, a to nám dovoluje vzít s sebou psa. Cestování se psem může být nepříjemné v momentě, kdy dostanete zbytečnou pokutu, které se lze vyvarovat Pokud chcete se psem cestovat bez stresu, držte se následujících bodů.

Váš pes by se v žádném případě neměl v autě pohybovat na volno, je to příliš riskantní z hlediska jeho bezpečnosti. Na sedadle se tak nevyhnete postroji ani tomu, že ho budete muset zajistit bezpečnostním pásem. Cesta v kufru je méně složitá, jen je potřeba oddělit váš prostor od psa, efektivní je mříž. Zvolit se dá i stabilní klec a box samozřejmě podle velikosti psa. Ze zákona je jasné, že bez důkladného zajištění si můžete vysloužit i pokutu. Pokud je zvíře vymrštěno nárazem dopředu, stává se nebezpečným i pro zbytek lidí sedících v autě. Každý pes je jiný. Jeden se na jízdu vyloženě těší, druhý jí může nesnášet. Jak se tedy bude v autě chovat, záleží na jeho povaze. Roli sehraje i stres, který spouští slinění a hyperventilaci, je rozhodující psa adekvátně zavodnit a nepřehřát ho. Vzduch přes otevřené okénko do kufru moc nepřijde.

Identifikace, registrace a čip

Při dlouhém pobytu v autě dělejte zastávky a psa vyvenčete. Jen si dejte pozor, aby ho něco neodlákalo a hlídejte ho. Sežeňte si identifikační obojek. Je povinné čipování a následná registrace do databáze tak, aby se pes mohl snadněji najít. Existuje současně i bezplatná registrace na Animal Breath.

Pes si potřebuje na jízdu autem vytvořit návyk

Připravte se na to, že první jízda nemusí být ideální, a proto je nutné zkrátit čas na minimum. Krátká vyjížďka je dostačující. Spojí se mu s kladným prožíváním. Můžete mu jen umožnit skočit do kufru a odměnit ho. Psům, kterým jízda nevyhovuje po zdravotní stránce, je vhodné dát méně najíst. Je také možnost využít zklidňujících medikamentů, ale tady pozor. Přírodní léčiva jsou jistě lepší, než přípravky na chemické bázi, ty mohou způsobit problémy s termoregulací.