Běžné spoření nepřináší žádný velký zisk, jelikož úroky jsou směšně nízké. Určitou alternativou je fondové investování, které nabízí větší výnos, ale také větší riziko. Ovšem zato si můžete místo jednotek procent úroku zhodnotit své úspory i o několik desítek procent.

Jak na to?

Nabídku investování do fondů najdete u každé větší banky. Začít tedy můžete u své banky, kde získáte základní informace. Pokud si vyberete z nabídky nejrůznějších fondů, stačí jen podepsat rámcovou smlouvu o financování a své finance můžete ovládat prostřednictvím internetového bankovnictví. Jednoduše své peníze převedete ze svého účtu na účet vybraného fondu. Kromě jednorázové investice si také můžete nastavit pravidelné investice trvalým převodem každý měsíc.

Proč investovat do fondů?

Jednak je to jednoduché, a jednak máte větší naději na zhodnocení svých úspor než u běžného spořícího účtu. Mnozí se obávají rizika a také je odrazuje odbornější název než spořící účet. Obavy jsou ovšem zbytečné, neboť pokud zvolíte konzervativní investiční strategii, tak je rizikovost téměř nulová. Ovšem výnosy mohou být o něco, eventuálně o hodně vyšší. Například u akciových fondů se klidně můžete dočkat i několika desítek procent výnosů.

Jaké jsou podílové fondy

Není jen jedno fondové investování, ale na trhu je nabídka velkého množství možností. Od konzervativních fondů přes dluhopisové až po rizikové akciové fondy. Každý z fondů má jiné riziko, generuje jiný výnos a častá je také smíšená forma fondů. Pro větší jistotu raději investujte určitou částku spíše do konzervativních fondů, které porostou o několik procent ročně, a máte-li dost úspor, zkuste si s dalšími investicemi trochu pohrát a zariskovat.

Které fondy si vybrat

Fondové investování nese riziko, že můžete i prodělat. Především akciové nebo smíšení fondy bývají kolísavé v čase. Zabránit ztrátě lze diverzifikováním svých investic. Vybírat můžete podle různých kritérií. Pokud byl jeden fond úspěšný letos, nemusí to tak být další rok, ale určitý ukazatel to je. Také se řiďte rizikovostí jednotlivých fondů danou tím, co čeho fond investuje (akcie, dluhopisy aj.) Zvažte, jak dlouho chcete peníze investovat, protože některé fondy jsou vhodné pro krátkodobé, jiné pro dlouhodobé investování.