Klasické účelové hypotéční úvěry zřejmě představovat nemusíme, ale tím povědomí většiny zájemců o financování prostřednictvím tohoto typu úvěru končí. Ve skutečnosti je segment hypoték mnohem pestřejší a v praxi narazíte na několik dalších variant.

Hypotéční úvěry dělíme na:

  • účelové – slouží k financování nemovitého majetku, využití je striktně omezeno bankou
  • neúčelové – klient může finanční prostředky využít na cokoliv

Účelové hypotéční úvěry mají oproti neúčelovým produktům výhodnější podmínky.

Specifické druhy hypoték

Americká hypotéka – patří mezi neúčelové hypotéční úvěry, financovaní není nijak omezeno

Australská hypotéka – úvěr s degresivní úrokovou sazbou

Kombinovaná hypotéka – jde o spojení dvou produktů – hypotéčního úvěru a investičního životního pojištění. Klient bance splácí jen úroky a zbylou částku investuje do investičního životního pojištění.

Hypotéka na pronájem – využívá se ke koupi nemovitosti, kterou vlastník dále pronajímá. Při vyhodnocování bonity lze do příjmů zahrnout také příjmy z budoucího pronájmu (cca 60 % běžného nájemného, které stanoví odhadce).

Hypotéční úvěry s neúčelovou částí – hypotéka, která se dělí na „účelovou“ a „neúčelovou“ část. Neúčelová část by přesto měla být využita na koupi vnitřního nebo vnějšího vybavení financované nemovitosti.

Předhypotéční úvěr – produkt, který slouží pro financování investic souvisejících s nemovitosti. Je určen pro klienty, kteří momentálně nedisponují nemovitostí vhodnou k zajištění běžné hypotéky. V praxi se využívá k překlenutí období při převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví.

Vybrali jste si konkrétní produkt, který vyhovuje vašim požadavkům? V tom případě si nechte vypracovat srovnání, díky kterému najdete nejvýhodnější hypotéční úvěry na trhu. Najdete ho na tomto specializovaném portálu.