Hypoteční trh v době pandemie – Pandemie a hypotéka.
Není snad žádná oblast, kterou by aktuální pandemie koronaviru nezasáhla. V březnu t.r. dolehla i na hypoteční trh, který srazila o plnou čtvrtinu. Úroková sazba vzrostla v březnu na 2,45% a roste již třetí měsíc po sobě. Naopak průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru se po sedmi měsících zastavila a její hodnota poklesla na současných zhruba dva a půl milionu korun.
Propad hypotečního trhu
Například ještě v únoru letošního roku poskytly banky 7 092 hypotečních úvěrů, ale po explozi pandemie se počet poskytnutých hypoték propadl na 5 503, tedy o 22,4 procenta. Ještě větší propad oproti úspěšnému únoru zaznamenal objem poskytnutých hypoték, a to o téměř 25,5 procenta, což je o více než 4,7 miliardy korun. Pandemie ale ještě nedopadla na hypoteční trh v plné síle a analytici očekávají propad trhu i v nadcházejícím období. Odhaduje se, že v dubnu a květnu by se mohl hypoteční trh propadnout až o polovinu.
Průměrná výše hypoték
Již od listopadu roku 2016 se průměrná výše hypotéky drží nad dvěma miliony korun. Ještě v březnu 2020 půjčovaly banky v průměru 2 514 041 korun. Důvodem takto vysokých hypoték jsou především přemrštěné ceny nemovitostí. Průměrná měsíční splátka je v průměru 5 275 Kč u hypoték sjednaných ve výši jednoho milionu korun se splatností na 20 let a při splatnosti na 15 let je to 6 645 korun.
Nejistota na hypotečním trhu
Velcí hypoteční hráči zatím se změnou úrokových sazeb hypoték nepospíchají. A to navzdory tomu, že se cena peněz na mezibankovním trhu přiblížila historickým minimům z roku 2016 a ČNB od té doby již dvakrát snížila základní úrokové sazby. Banky totiž musí počítat s vyšší rizikovou marží i kvůli moratoriu na splácení úvěrů. Po dobu moratoria se nic neplatí, ale úroky z dluhu se počítají. Je to pragmatický přístup, neboť klienti si v době pandemie potřebují vybrat oddechový čas.
Jak je to se snižováním úrokových sazeb?
Konkurenční boj bank začínají rozhýbávat menší banky. Například mBank na konci března snížila sazby pětiletých fixací o půl procentního bodu, ale naopak Sberbank sazby zvýšila o 0,2 procentního bodu. Začátkem dubna snížila sazby o 0,6 procentního bodu Equa Bank u hypoték s fixací na 3 a 5 let. Fio banka zase zlevnila od 17.4. hypotéky s fixací na 1 a 3 roky na 1,88% a Air Banka od 20.4. snížila sazby o 0.2 procentního bodu u refinancovaných hypoték.
Napsat komentář