Kdy je ideální doba na vyřízení hypotéky? Pokud bedlivě sledujete vývoj sazeb, jistě jste zaznamenali, že během dubna 2014 průměrná úroková sazba opět klesla. Padl další rekord a to i navzdory tomu, že většina analytiků předpovídala, že absolutní dno již nastalo. Průměrná úroková sazba v dubnu činila 2,88 procenta (v březnu 2,93 procenta), ale ve skutečnosti lze dosáhnout na ještě nižší sazbu. Znovu zdůrazňujeme, že jde o průměrné hodnoty a vhodným výběrem banky lze získat hypotéku za mnohem výhodnějších podmínek.

Kdy vám banka nabídne nejvýhodnější hypotéku?

V současné době již není problém sjednat hypotéční úvěr s pětiletou fixací do 2,5 procent. Na nejnižší sazby u hypotéky však dosáhnete pouze za předpokladu, že jste dostatečně bonitní a nebudete chtít po bance příliš vysoké LTV (loan to value), tedy příliš vysoký úvěr v poměru k hodnotě zastavené nemovitosti.

Refinancováním ušetříte tisíce

Ušetřit lze nejen při vyřizování nové hypotéky, ale také při refinancování stávajícího úvěru. Modelový příklad hovoří za vše: měsíční splátka úvěru s 20letou splatností činí při současné průměrné úrokové sazbě 2,88 procenta 10 973 Kč. Klienti, kteří hypotéku sjednávali před pěti lety, tedy v dubnu 2009, doposud měsíčně platili splátku ve výši 13 803 Kč (v případě sazby 5,54 procenta). Rozdíl se může vyšplhat na téměř 3 000 Kč. V případě milionové hypotéky se splatností na 20 let lze při zachování doby splatnosti ušetřit více než 1 400 Kč měsíčně.

Příznivé jsou i ceny nemovitostí

Dalším argumentem pro vyřízení hypotéky je i poměrně slušná cena nemovitostí. V prvním kvartále 2014 vzrostla cena bytů jen o 0,3 procentních bodu a to především ve větších městech (Praha, Brno). Ceny nemovitostí v ostatních regionech mají stagnující charakter a v některých krajích došlo dokonce k propadu cen (např. Karlovarský a Ústecký kraj). Z hlediska výměry došlo k nárůstu cen malometrážních bytů a rodinných domů, jejichž ceny se vrátily na úroveň z konce roku 2012.

Hypotéční kalkulačka 2014 vám zdarma porovná aktuální nabídky

Pohráváte-li se tedy s myšlenkou na pořízení nového bydlení, případně refinancování stávajícího úvěru, nemeškejte. Nevíte-li, jaký typ hypotéky zvolit, využijte tato hypotéční kalkulačka, která vám výběr konkrétního produktu výrazně usnadní a ušetří spoustu času. Nástroj je k dispozici zdarma a samotný výpočet je velmi jednoduchý. Stačí, když zadáte několik potřebných údajů a okamžitě zjistíte výši měsíční splátky. Provozovatel webových stránek patří k nejschopnějším makléřům na českém trhu a rád vám s výběrem i vyřízením hypotéky poradí. Podmínky, které pro vás zajistí, vám žádná banka, jakožto jednotlivci, nenabídne.

Foto: http://www.freeimages.com/photo/1406929