Většina zlodějů se soustředí na věci typu elektrokol a koloběžek včetně horských kol. Jedinou možností, jak potom získat část peněz zpět, je pojistka, která ovšem není vždy použitelná. O své kolo nemusíte tak přijít doma, ale klidně někde na dovolené. Opřete kolo třeba u vody, jdete si pořídit snímek a najednou se vrátíte a je pryč. Bohužel se nejedná o pár stovek, ale tisícikorun.

Registrované krádeže kol se pohybují v řádově až kolem pěti tisíc kusů za rok..a bylo by jich mnohem více, ale lidé jsou už poučení, že někdy kolo hledat prostě ztrácí význam. Jak na lup? Je to jednoduché, stačí štěstí, strategie a dodávka. Zloději si jednoduše jen rozmyslí, co je pro ně nejvýhodnější, zda kolo třeba rozebrat nebo odvézt do jiného státu. Neodradí je ani kamery a poradí si hravě i se zamčeným kolem. Univerzální oblečení je těžko dostihnutelné.

Částečnou náplastí je zmiňovaná pojistka

Pojištění doma se dá sjednat i online, pro mimoevropské pojištění navštívíte pobočku. Je to jako byste pojišťovali domácnost. Může být i její součástí a výhodou je, že se nevztahuje jen na krádeže, ale také na dopravní nehodu či jakékoliv živelné nebezpečí. Pojistit se dají třeba taktéž věci jako stojany na kola, atp.

Přímé cyklopojištění

Pojistka jen na kolo? Ano, i to je možné. Pokud jste za kolo utratili více, než 30 000 tisíc korun, pojištění vás přijde kolem 2 tisíc korun ročně, což by bylo v případě ztráty daleko horší. Roli tedy hraje pořizovací cena, od které se vše odvíjí. Lidé však pojišťují rovněž starší kola, která nemusí mít až takovou cenu, ale mají pro ně citovou hodnotu.

Oproti tomu cykloasistence stojí cca 300 Kč ročně a jejím benefitem je, že pro majitelé elektrokol má smysl v případě nepojízdnosti. Odpadá osobní transport, vždy někdo pomůže. Zahrnuje např. odvoz kola do servisu, nastavené limity úhrady škod a třeba i transport do nemocnice po nehodě.