Pokud se vám podaří ušetřit peníze, můžete je investovat m.j. třeba do umělé hmoty. Ne ovšem do ledajaké, ale pouze do vinylových desek. Povzbudit by vás mohlo loňské vydražení alba Richarda Müllera na Aukru za téměř 18 tisíc korun. O vinylové gramofonové desky z druhé ruky je stále větší zájem jak mezi sběrateli, tak u investorů.

Rizika investování do desek

V lecčems jsou rizika investování do vinylu srovnatelná s investicemi do uměleckých děl. Typická je pro ně malá likvidita, náročné skladování, obtížná měřitelnost vývoje hodnoty a její kolísání ovlivněné módními trendy. Ale jak říkají prodejci diamantů – s akciemi se nepomazlíte, zatímco s diamantem ano. A o gramofonových deskách to platí stejně, je to svého druhu artefakt. Úspěšnost investování můžete zvýšit orientací v hudebním světě a konzultací se zkušenějšími. Na rozdíl od známek nebo třeba obrazů totiž u desek stále nejsou nezávislí poradci, kteří by mohli poradit, co kupovat.

Nároky se zvyšují, cena roste

Například v USA tvoří největší skupinu nakupujících lidé, kteří dospívali v posledních 20 letech minulého století. Dnes je jim mezi 35 až 55 lety a v USA na ně připadne 45% prodejců nových LP desek. Nemusí vždy kupovat starou hudbu, ale k vinylu je pojí emoční pouto, jelikož desky znají z dětství. Mnozí nemají doma ani gramofon, ale desky jsou pro ně artefaktem, který zdobí jejich byt jako třeba obraz.

Mění se preference

Zpočátku renesance vinylu lidé nakupovali spíš levnější desky. Z nostalgie sháněli Olympic nebo Katapult, kterým fandili v mládí. Tyto desky už ale většinou mají, takže kupují dražší desky, také jako investici

Prodejní cena

Zhruba 80% desek postupem času ani nepřesáhne svou prvotní prodejní cenu. Kdo chce investici do LP zhodnotit a nejen poslouchat, musí dobře vybírat. Průvodním jevem obliby vinylu je rostoucí počet reedic, které cenu původních kvalitních vydání nesrážejí. Laik si koupí nový výlisek, ale investor nebo sběratel si vždycky raději pořídí starší, nebo ještě lépe první vydání. Reedice pro něj nemají hodnotu a ani na burzách si cenu neudrží. Prodejní cenu ovlivňuje vydaný náklad, doba vydání, regionálně omezená vydání a další faktory. Velký vliv na cenu vinylů má dnes internetové tržiště Discogs.