V České republice působí více jak 50 000 poskytovatelů půjček a úvěrů. Zdá se vám to jako příliš vysoké číslo? Možná, ale má své opodstatnění. Zájem o finanční injekce je rok od roku stále vyšší. Půjčování je přitom velmi snadné, s čímž ovšem roste i riziko, že se zapletete s nepříliš solidní firmou. Chcete-li se zbytečných problémů vyvarovat, dodržujte následující doporučení.

Opravdu si potřebujete půjčit?

Zní to banálně? Naopak. Spousta lidí by se bez půjčky obešla, ale přesto o ni zažádá. Pokud není finanční injekce nezbytná, raději na danou věc našetřete sami a dopřejte si ji v momentě, kdy se nebudete muset zadlužovat. Některé půjčky samozřejmě smysl dávají (hypotéka, půjčka na auto…).

Od koho si půjčit?

V prvé řadě se snažte o půjčku od rodiny. Možná vám půjčí bezúročně a zároveň nebudete muset podepisovat komplikované smlouvy s vysokými sankcemi a poplatky. Máte-li právě tuto možnost, určitě ji zvažte. Nezapomeňte však na to, že dluhy mohou rodinu rozhádat.

Pokud vám rodina nepůjčí a máte čistý registr dlužníků, poohlédněte se po úvěru v bance. Bankovní společnosti obvykle nabízí přijatelné úrokové sazby a vůbec solidní podmínky. Na druhou stranu se smiřte s komplikovanějším administrativním procesem a celkově i delší dobou vyřízení.

Spočítejte si, zda na půjčku stačíte

Ani banka či renomovaná nebankovní společnost netuší, jak je to s vašimi výdaji ve skutečnosti. A fakt, že vám půjčka projde, ještě neznamená, že ji budete schopno řádně splácet. Sami se zamyslete nad tím, zda vám příjmy dovolují další výdajovou položku a spočítejte si, jak vysoká splátka rozpočet příliš nezatíží.

A pozor, nenechte se zlákat vidinou vysoké částky – půjčte si jen tolik, kolik skutečně potřebujete. Nezapomeňte, že každý vypůjčená koruna navíc se ve finále pořádně prodraží.