Do nemovitostí investuje 6 z 10 Čechů

Přestože, nebo právě proto, že nemovitosti jsou v ČR v poměru k příjmům drahé, jsou pro Čechy investicí číslo jedna. V průzkumu to uvedlo 60% dotázaných. Byty, domy či půda nejsou zajímavé jen pro vlastní bydlení, ale i jako investice pro celou rodinu. Podle developerů je zhruba 30% bytů hlavně ve velkých městech pořizováno na investici nejen místními lidmi, ale i cizinci.

Další investiční nástroje

Na dalších místech pomyslného žebříčku jsou spořící účty a stavební spoření. Dalším výhodným investičním nástrojem jsou podílové fondy a dluhopisy. Zhruba pětina lidí investuje do drahých kovů, jelikož zlato, stříbro či platina si udržují svou hodnotu a na rozdíl od peněz si uchovávají reálnou cenu. Většina lidí to dělá jako staří Židé: kus hodnoty do půdy, kus do gruntu, kus v penězích, aby bylo čím okamžitě platit, a kus do zlata. Dnes tomu říkáme diverzifikovat úspory a snížit rizika. Jinak ovšem postupuje téměř polovina mladých lidí ve věku 25-34 let, kteří potřebují peníze uložit, ale zase je mít rychle po ruce. A to zlato ani nemovitost neumožňují.

Stoupá popularita realitních fondů

Téměř čtvrtina lidí označila jako výhodný způsob zhodnocení peněz akcie, podílové fondy a dluhopisy. Z toho je 5x více mužů než žen, které dávají přednost investicím do drahých kovů. V souvislosti se zdražováním nemovitostí roste obliba realitních investičních fondů. Nemovitostní fondy mají banky a investiční společnosti. Fond odpracuje výnos za investora, který se nemusí shánět po bytu na nájmy. Příkladem úspěšnosti může být jeden z tuzemských realitních fondů, který nedávno koupil celé sídliště v Ústí nad Labem. Opravil ho, zbavil se neplatičů a o něco zvýšil nájemné. Pak sídliště prodal rakouské realitní společnosti s královským výnosem cca 1 miliardy Kč. A tak není divu, že jinak levné byty v Ústí zdražily a vlastníkům se zhodnotily. Výhodou investic do realitních fondů je, že nemovitosti jsou hmotným aktivem a mohou tak ochránit investory před inflací a finančními i politickými turbulencemi.

Fondy zajímá místo a nájmy

Fondy investují do nemovitostí v ČR i v západní Evropě. Díky regionální diverzifikaci tak mohou získat podíl v zahraničních nemovitostech, jejichž hodnota se pohybuje až v řádech stovek milionů korun. Klíčovými kritérii při výběru jsou dobré umístění, jistý výnos z nájemného, preference delších nájemních smluv na potencionální zhodnocení dané nemovitosti. Výběr nemovitosti, jednání o ceně, řízení vztahů s nájemci, výběr nájemného i správa nemovitosti jsou totiž zpravidla svěřeny zkušenému správci. V porovnání s přímou investicí do nemovitosti vám tak investor šetří čas.