Do ciziny autem: Co je dobré vědět?
Mnoho lidí rádo jezdí na dovolenou vlastním autem, a to nejen v tuzemsku, ale i do zahraničí. Proto je dobré si před cestou zjistit některé informace týkající se ceny dálniční známky, dopravních předpisů za našimi hranicemi, co patří do povinné výbavy apd.
Nejnavštěvovanější trojice zemí
Podle statistických údajů patří již od roku 2011 k nejčastějším cílům Čechů Chorvatsko, Itálie a Slovensko. Pokud jde o způsob dopravy, tak vlastnímu autu dalo přednost 47 procent českých turistů a 37 procent zvolilo leteckou dopravu.
Informace pro dovolenkáře-motoristy
V jednotlivých okolních zemích se některé dopravní předpisy od našich liší. V několika evropských zemích se například nesmí v osobním vozidle za jízdy kouřit, pokud jsou mezi cestujícími děti mladší 18 let. Nejnověji platí tento zákaz v Rakousku, kde jeho porušení přijde na sto eur.
Další příklady rozdílů jsou v cenách dálničních známek, povinné výbavě nebo v povoleném množství alkoholu. V Rakousku je tolerováno 0,5 promile alkoholu v krvi, v Chorvatsku také, ale pro řidiče mladší 21 let zde platí nulová tolerance. Stejné je to i v Německu a Itálii. Na Slovensku platí jako u nás nulová tolerance pro všechny řidiče. Povinná výbava je obdobná jako v Česku, tedy nezapomeňte na výstražný trojúhelník, reflexní vesty a lékárničku. V Chorvatsku je na rozdíl od ostatních evropských zemí povinný hasicí přístroj.
Nezapomeňte na zelenou kartu
I v cizině platí, že každý majitel auta musí mít sjednané povinné ručení a právě zelená karta slouží jako mezinárodní potvrzení o uzavřené pojistce. Kdo má havarijní pojištění, měl by se přesvědčit o jeho územní platnosti, jelikož některé havarijní pojistky platí jen v rámci ČR. Proto se vyplatí buď rozšířit pojistné krytí, nebo si sjednat krátkodobé havarijní pojištění.
Napsat komentář