Žít na dluh se pro Čechy zřejmě stalo módou. Svědčí o tom neúprosná statistika České národní banky, podle které zadlužení českých domácností u bank je stále vyšší. Meziroční nárůst je cca 110 miliard Kč. K tomu roste meziročně i objem dluhů firem.

 

Údaje o zadluženosti

Dluhy českých domácností vůči bankám rostou nepřetržitě od února 2016. V číslech je to zhruba o čtvrt bilionu korun. Z celkového objemu peněz, které domácnosti dluží bankám, připadají cca tři čtvrtiny na úvěry na bydlení, hlavně na hypotéky. V květnu letošního roku stoupl v porovnání s dubnem i objem úvěrů na bydlení i spotřebitelských úvěrů.

 

Zadluženost firem

Firmy se zadlužují také stále víc a v porovnání s květnem 2017 stouply v letošním květnu dluhy podniků o 16 miliard korun. Zadlužení podniků kolísalo v posledních letech častěji než objem dluhů domácností. Dluhy nefinančních podniků sice v poslední době také postupně rostly, ale meziměsíční a meziroční nárůst dluhů se od sebe nelišily tak výrazně jako v případě domácností.

Celkové dluhy podniků narostly v květnu letošního roku oproti předchozímu měsíci o 8,1 miliardy korun na neuvěřitelnou výši 1,064 bilionu korun.

 

Statistika ČNB

Česká národní banka zveřejňuje statistiku týkající se všech oblastí financí každý měsíc. Vychází přitom z bilancí měnových finančních institucí, do kterých se zahrnují vedle České národní banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank působících v České republice také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.