Diamanty se nabízejí jako vhodná investice, neboť jejich hodnota je stále vysoká a neklesá.

 

Co jsou diamanty?

V podstatě se jedná o krystalickou formu uhlíku a tvoří jednotlivé krystaly. Typický je pro ně vypouklý, vzácně až kulovitý tvar. Podle tzv. Mohsovy stupnice tvrdosti je diamant nejtvrdším minerálem a patří do 10. skupiny.

Chemicky čistý a strukturálně perfektní diamant je dokonale čirý, bez odstínů a zabarvení. Barva může být  způsobena chemickou nečistotou. Sytost a barva odstínu může zvýšit nebo snížit cenu diamantu. Například čiré diamanty, sytě žluté nebo modré jsou velmi ceněny. Pro použití do šperku je nejoblíbenější výbrus, nazývaný briliant.

 

Kde se těží

Hlavními nalezišti jsou Brazílie, Venezuela, ruská Sibiř, Kanada, Jihoafrická republika, Sierra Leone, Botswana, Angola a Kongo. Největší doly na světě jsou na Sibiři, na Havaji, v JAR a v Kanadě.

Některé přírodní kameny mohou diamant imitovat. Například zirkon, křemen, topaz, beryl, safír, spinel nebo živec. Existují ovšem i syntetické diamanty, které se nehodí pro výrobu šperků a používají se v obráběcím průmyslu.

 

Jak poznat kvalitu diamantu?

Zásadní kritéria jsou označována jako 4 C – carat (váha), clarity (jasnost), colour (barva) a cut (brus). Brus je způsob opracování surového diamantu, kdy se z něj vytvářejí drahokamy pro šperkařství. U brusu se hodnotí proporce, povrchové opracování, symetrie brusu atd.

Mezinárodní stupnice kvality brusu:

  • Excellent/Ideal – špičkově vybroušené diamanty nejvyšší kvality
  • Fair – stále ještě dobře vybroušené diamanty, ale méně se třpytí
  • Poor – nesplňují nároky na kvalitní brus a třpyt se ztrácí

Nejvýznamnější brusírny jsou v belgických Antverpách, v izraelské Haifě a v New Yorku.

 

Určování velikosti

Stále se váží v karátech, což je váhová jednotka nepatřící do SI. Historicky byla odvozena z hmotnosti semene tzv. svatojánského chleba. V současnosti se používá metrický karát rovnající se 200 miligramům.

 

Obchodování s diamanty

V současnosti působí na světě celkem 28 diamantových burz. V Antverpách sídlí čtyři světové burzy a 1500 firem, které se zabývají broušením nebo obchodem s diamanty.