Co všechno ovlivňuje kurz koruny k euru?

Pokud se odborníci baví o vztahu koruny k euru, obvykle hovoří o páru. Tento měnový pár je nejsledovanější nejen pro české spotřebitele, ale také pro české i zahraniční společnosti. Řekněme si, jaký je aktuální stav tohoto měnového páru a co má v poslední době vliv na jeho vývoj. Je to nejen měnová politika ČNB, ale také například politická situace v Itálii, vývoj v otázce brexitu, vliv zahraničních investorů na českou korunu a další.

Co má vliv na kurz eura
Posilování eura brání několik překážek. Tou nejaktuálnější je italský rozpočet. Italská vláda totiž přišla s plánovaným deficitem státního rozpočtu ve výši 2,4 % hrubého domácího produktu (HDP), což je třikrát více než plánovala předchozí italská vláda. Takovýto rozpočet zřejmě nemá šanci uspět před Evropskou komisí. Nová italská vláda argumentuje, že nižší vládní výdaje by nezaručily zemi nízkou nezaměstnanost. Pro investory může být zajímavá korelace mezi italskými výnosy z dluhopisů, které v poslední době rostou, a měnovým párem EUR/USD. Pokud by tento stav pokračoval, měla by Itálie velký problém se splácením svých dluhů.

Dopady brexitu
Brexit je další proměnnou, která ovlivňuje evropskou měnu, která je úzce provázána s britskou librou. Provázána je ovšem nejen měna, ale obě ekonomiky. Pokud by Británie opustila Evropu bez dohody, dopadlo by to na euro negativně a naopak pozitivní efekt by měla dohoda.

Obchodní spory mezi USA a Čínou
Své obavy již několikrát vyjádřilo především Německo, které jako motor Eurozóny určuje její tempo expanze. Přitom evropská ekonomika v roce 2018 příliš neoslňuje a podle zveřejněných dat jsme zřejmě za vrcholem ekonomické expanze. Tento trend euru ve zbytku roku určitě nepomůže.

Co ovlivňuje kurz české koruny
Letošní zvyšování úrokových sazeb, které prováděla ČNB měla korunu posilovat směrem k 25 korunám za euro. Ve skutečně se však koruna od ceny 25 Kč za euro vzdaluje a oslabuje směrem k 26 korunám. Jakmile se kurz koruny nechová podle prognóz ČNB, tak se banka snaží kurz stimulovat dalším růstem sazeb, což však nepomáhá. Hlavním důvodem je, že investoři vnímají českou ekonomiku jako rozvojovou a hází ji do jednoho pytle s Tureckem, Indií či Argentinou. Nepomáhá ani úrokový diferenciál vůči euru. V souvislosti s obchodními válkami, které rozpoutává Donald Trump na několika frontách, nemá česká ekonomika, jakožto montovna EU, vyhlídky na o zpevnění kursu koruny.