Asistenční služba je spásou a záchranou motoristů, kterým se na cestě porouchá jejich auto, nebo když se stanou účastníky dopravní nehody. Většina pojišťoven poskytuje k povinnému ručení základní balíček, který zajišťuje příjezd asistenčních služeb, opravu auta a případně jeho odtah. Za širší nabídku služeb je možné si připlatit. Například Česká pojišťovna poskytuje v základním rozsahu za pár stovek jen nízké limity plnění nebo pojištění, které pokrývá jen úzkou skupinu rizik.

Základní balíček a na co si dát pozor

Pokud nechcete moc platit a spokojíte se se základním balíčkem v povinném ručení, zjistěte si, zda kromě základní asistence pro případ nehody poskytuje pojišťovna také asistenci v případě poruchy. To totiž na trhu v základním pojištění není zcela běžné. Ze statistik vyplývá, že k nejčastějším poruchám patří porucha motoru, nehoda, vybitá baterie, píchlá pneu a porucha převodovky.

Jak s pomocí v zahraničí?

V základní variantě určitý rozsah asistence platí. S levným pojištěním nemůžete počítat s odtahem auta do Česka například z Francie. Možné je to ale u dražších variant. Běžné limity pro odtah, resp. pro celkové náklady pro asistenční služby se pohybují okolo 25 tisíc Kč. U kvalitních pojistek se cena vyšplhá na 50-70 tisíc Kč. Na pojistném trhu ale existují také limity bez omezení. Obecně platí, že čím častěji cestujete, tím více se vám vyplatí investovat do pojištění s vyššími limity.

V rozšířené variantě se na asistenční služby můžete spolehnout v celé Evropě. Ale pozor, mnoho pojišťoven má na konkrétní státy výjimky. Například v Moldávii nebo na Ukrajině pojištění neplatí i přesto, že tyto země geograficky leží v Evropě.

Pozor na „lovce nehod“

V případě nehody je každý ve stresu a neví, co dělat. V tu chvíli se u vás objeví ochotný člověk a nabízí se, že za vás vyřídí odtah auta do servisu i jeho opravu. Stačí mu k tomu váš podpis a vám to připadá jako pohádky. Těmto naháněčům autoservisů se přezdívá lovci nehod. Riziko je v tom, že některé autoservisy zajištěné lovci nehod provádějí opravy neodborně. Také se stává, že autoservis si vyfakturuje za opravu částku, která je běžná při použití nových originálních náhradních dílů, nebo si naúčtuje cenu práce jako autorizované servisy, ovšem realita tomu neodpovídá. Velkým byznysem je pro lovce nehod zapůjčení náhradního vozidla, ovšem zpravidla za nepřiměřeně vysoké sazby, které vám pojišťovna odmítne proplatit. Sporný je také technický stav a bezpečnost zapůjčovaných vozidel.