Lapidárně řečeno se z bankomatu peníze vybírají a do vkladomatu naopak ukládají. Možnost vložit hotovost na svůj účet mimo bankovní přepážky využívá stále více klientů, a proto banky na tento zájem reagují rozšiřováním sítě o tzv. vkladomaty. Podle průzkumů si tuto možnost vyzkoušeli zhruba tři z deseti dotázaných dospělých Čechů. Vkladomaty využívají především běžní střadatelé nebo drobní podnikatelé, kterým vkladomat slouží k ukládání denních tržeb. V současnosti se průměrný vklad pohybuje v řádech desítek tisíc korun.

Jak je to u jednotlivých bank

Zájem o ukládání hotovosti do vkladomatů potvrzují všechny banky působící na českém trhu a téměř všechny tuto možnost svým klientům nabízejí. Podmínkou je, aby banka měla vlastní síť bankomatů. Vkladové bankomaty jsou speciální typy bankomatů, které umožňují jak výběr peněz, tak jejich vkládání, ale i další funkce.

Jak to funguje?

Stejně jako při výběru zasunete platební kartu do zdířky, zadáte PIN, ale na místo zvolení možnosti vybrat, zadáte variantu vložit hotovost. Poté se otevře schránka, do které položíte bankovky. Vkladomat jednotlivé bankovky sám rozpozná a vloženou částku prakticky ihned připíše na váš bankovní účet.

Jaké jsou rozdíly u jednotlivých bank?

Většina bank umožňuje vložit hotovost bez poplatku pouze na vlastní účet klienta, resp. na účet, ke kterému je zřízena platební karta. Ovšem například v Air Bank, ČSOB a UniCredit Bank je možné vložit peníze zdarma i na cizí účet, vedený u téže banky. Výjimkou je Česká spořitelna, která umožňuje vkládat peníze i na účty v jiné bance. U vkladu na jiný účet v ČS zaplatí soukromá osoba 5 Kč, na účet u jiné banky pak 80 Kč. ČSOB umožňuje u vybraných vkladomatů vkládat klientům i mince.

Jaké peníze a kolik lze vložit?

Zatím banky umožňují vkládat pouze českou měnu. Ovšem v Equa bank, která avizuje instalování vkladomatů v průběhu září, bude možné vložit i eura či dolary. Výše vložených částek se různí. Například u Air Banky lze ne jednu platební kartu do vkladomatu vložit maximálně 600 tisíc Kč za den. Pokud klient potřebuje vložit více, bankovní asistent této banky mu vytvoří vkladový kód, se kterým může vložit dalších až 600 tisíc Kč. Pokud by chtěl klient vložit třeba dva miliony, asistent mu vytvoří více kódů. V ostatních bankách je výše jednoho vkladu omezena na 300–350 tisíc Kč.