Půjčka provází lidstvo snad od nepaměti a podobně jako oheň, je dobrým sluhou, ale špatným pánem. Jak si to vyložit? Vhodně zvolený úvěrový produkt vám může doslova vytrhnout trn z paty, ale nevýhodný úvěr vaši špatnou finanční situaci naopak prohloubí a dostanete se kvůli němu do dluhové pasti. Připravili jsme pro vás soubor základních pravidel, kterými byste se měli při výběru půjčky řídit. Budete-li je dodržovat, podaří se vám vybrat správně.

Nebudete mít problémy se splácením?

Získat úvěr je jedna věc, ale řádně ho splácet druhá. Některé instituce nabízí poměrně vysoké částky i méně bonitním klientům a právě proto byste si měli dobře spočítat, jestli případná splátka příliš nezatíží váš rozpočet. Myslete také na tvorbu rezervy pro nepravidelné výdaje, se kterými nepočítáte.

Účelová půjčka je vždy výhodnější

Snažte se financování řešit úvěrovým produktem, který je na to určený. Např. půjčka na auto nebo leasing jsou mnohem výhodnější než koupě auta prostřednictvím klasické neúčelové půjčky. Pro financování podnikání je zase ideální podnikatelská půjčka. To samé analogicky platí pro všechny typy úvěrů.

Nejlepší podmínky dostanete v bance

Banky vám skutečně nabídnou mnohem výhodnější úvěry než nebankovní instituce a pokud jste dostatečně bonitní a nemáte záznam v registru, měli byste se o půjčku ucházet právě zde. Chybu však neuděláte ani v případě zavedené nebankovní instituce, která je členem ČLFA. Některé nebankovní společnosti nabízí velmi kvalitní úvěry, které se příliš neliší od bankovních.

Srovnávat, srovnávat, srovnávat

Jak vypadá nejvýhodnější půjčka? To nezjistíte, pokud nebudete srovnávat konkurenční nabídky. Přehledné srovnání půjček je dostupné zcela zdarma online a zjistíte díky němu všechny důležité parametry, které byste měli znát.