Konsolidace je bankovní nástroj, který pomáhá dlužníkům s řešením jejich půjček. Všechny dluhy se sloučí do jednoho, což pro dlužníka znamená lepší přehled a ušetření na poplatcích. Konsolidovat ovšem nelze všechno a také není tento nástroj pro každého.

Čím je konsolidace podmíněna?

Pokud splácíte dvě nebo i více půjček, můžete je sloučit, ovšem nezbytnou podmínkou je řádné splácení. Jste-li pravidelně v prodlení a máte-li negativní záznam v registru dlužníků, pak vám banka nevyhoví.

Co lze konsolidovat?

O konsolidaci půjček nerozhoduje pouze úvěruschopnost klienta, ale velkou roli hraje také typ úvěru. Většina finančních institucí si určuje pravidla po svém. Někde nelze konsolidovat třeba leasing nebo mikropůjčky, jinde nevezmou vůbec žádné úvěrové produkty od nebankovních poskytovatelů. Většinou ale banky povolují zařadit do konsolidace spotřebitelské úvěry, hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, kontokorentní úvěry, kreditní karty a půjčky od splátkových společností.

Konsolidace má svá pravidla

Vedle úvěruschopnosti a pravidelného splácení musíte splnit ještě další podmínky. Sloučení vám může překazit ještě počet půjček a celková suma dluhu. Pro konsolidaci je nutné mít alespoň dvě půjčky a jejich celková suma ve většině případů nesmí překročit 500 000 Kč až 600 000 Kč. Výjimečně se však můžete setkat až s milionovým stropem, ovšem k tomu je potřeba mít ručitele nebo vhodnou nemovitost do zástavy.

Přínosy konsolidace pro dlužníka

Jako dlužník dostanete konsolidací své dluhy pod větší kontrolu. Snáze člověk uhlídá jednu půjčku a jednu splátku, než dvě či více. Získáte měsíční splátku, kterou zvládnete z rodinného rozpočtu a začnete platit jen jedny úroky a jedny poplatky. Zároveň je ale třeba znát i úskalí konsolidace. Sloučením dluhů se vám prodlouží doba splatnosti a tudíž i částka, kterou za půjčku přeplatíte. Ne vždy tedy s konsolidací skutečně ušetříte. Důležité je ovšem to, že dostanete své dluhy pod kontrolu.