Pokud uvažujete o prodeji či pronájmu své nemovitosti, která má ovšem mnoho nedostatků, máte na výběr ze dvou řešení. Buď se rozhodnete investovat do rekonstrukce, nebo snížíte nabízenou cenu. Ovšem je tu i třetí možnost, kterou je služba „homestaging“. Dříve byla tato služba výhodná jen pro luxusní nemovitosti, ovšem v posledních letech se stává nezbytnou součástí procesu prodeje i pronájmu jakýchkoliv realit.

Co je „homestaging“?

Je to služba poskytující profesionální přípravu nemovitosti, aby působila atraktivně a oslovila co nejširší okruh potenciálních zájemců. Nesnaží se skrývat nedostatky, ale vyzdvihovat pozitiva tak, aby se nemovitost prodala rychle a za co nejlepší cenu. Homestaging je o tom, vzbudit u zájemce zájem a přesvědčit jej, že přednosti dané nemovitosti převažují například nad nepříliš vhodnou lokalitou. V rámci homestagingu se nejedná o celkovou rekonstrukci objektu, ale o menší úpravy, které vyzdvihnou jeho klady. Může se jednat o byt, novostavbu či rodinný dům v jakémkoliv stavu. Homestaging není žádné bytové návrhářství či dekorování, ale marketingovým nástrojem, jehož )účelem je prezentovat nabízený prostor případným zájemcům tak, aby byli schopni si představit, že v něm žijí.

Co tato služba zahrnuje?

Je to řada úkonů a technik, od odstranění rušivých prvků v interiéru až po profesionální prezentaci. Někdy stačí jen pár drobných úprav, jindy vyžaduje stav bytu či domu větší změny či opravy, jako například vymalování, nové dveře apd. Sice může jít o větší investice, které však mohou mít dramatický vliv na dojem zájemce a výsledný zisk prodávajícího. Někdy může pomoci zapůjčení nábytku, jindy úklid nemovitosti nebo profesionální prezentace na internetu.

Na koho se obrátit?

Základním krokem je volba správné realitní kanceláře, která je prokazatelně úspěšná a disponuje odborníky a schopnými homestagery. Cena homestagingu se odvíjí od velikosti bytu a náročnosti úprav a zpravidla se pohybuje v rozmezí 5 – 10 tisíc Kč. Některé realitní kanceláře ale poskytují v rámci svých služeb homestaging zdarma.