Coworking je flexibilní otevřený prostor, ve kterém může pracovat podnikatel na volné noze i tým nadnárodní korporace. Ale je to místo, kde lze navazovat nové kontakty, sdílet nápady či vytvářet nové obchodní příležitosti a třeba zajít na zajímavou akci.

Jak je to v ČR?

Například HubHub otevřel v květnu t.r. v Praze již druhé coworkingové centrum o velikosti téměř 3 tisíce metrů čtverečních. Své rovněž druhé centrum otevřel nedávno řetězec Spaces v pražské Nile House, a to na ploše 4 tisíc m2. Jen v Praze je tak v současnosti před 60 tisíc m2 těchto sdílených servisovaných kanceláří. Tisíce metrů jsou také v Brně, a to například v coworkingovém centru Mo-cha nedaleko výstaviště. Tento typ pracovních prostor ovšem najdete i v mnoha dalších českých městech. Stále je to ale méně než v okolních zemích. Například v Berlíně mají již přes 300 tisíc m2, ve Varšavě 150 tisíc m2 atd.

Freelenceři i korporace

Zatímco dříve byla typickým klientem menší společnost s pár lidmi, v současnosti využívají coworkingové prostory početnější týmy. Zázemí zde nacházejí podnikatelé na volné noze, čili freelenceři, start-upy, menší i středně velké firmy. Také ale velké nadnárodní korporace ze všech oborů, které sem umisťují třeba pobočky na rozjezdu, projektové týmy nebo sdílená servisní centra. Při pronájmu prostor totiž mohou pracovní místa flexibilně přibírat, nebo naopak zase snižovat. Management má tak soustavnou kontrolu nad náklady i prací v týmu.

Kanceláře s veškerým servisem

Prostory coworkingů nabízejí jak místa na otevřeném prostoru, tak uzavřené kanceláře. Nechybí ani jednací místnosti, potkávací zóny s pohodlným sezením, kuchyňky či relaxační zóny. Podnikatelé a firmy mohou využít moderní konferenční místnost plně vybavenou veškerou potřebnou technikou. Samozřejmostí je vysokorychlostní internet a tiskárna. Součástí servisu je mnohdy i zajištění cateringových služeb nebo třídění pošty a drobné asistentské práce.

Flexibilita

Flexibilní je rovněž možnost samotného pronájmu, neboť můžete přijít „z ulice“ a pronajmout si pracovní místo nebo zasedací místnost třeba jen na pár hodin. Stálí klienti mají širší možnosti využití služeb i přístupu do prostor. Libovolně si lze zvolit i dobu pronájmu, která může být jeden nebo tři dny v týdnu, ale i neomezeně. Smlouva může být na měsíce, ale klidně i na roky.