Nejčastějším zdrojem při pořizování vlastního bydlení je hypotéka. Nemusíte se však omezovat pouze na banky, neboť hypotéky poskytují i developeři a dokonce to může být výhodnější. Většina z nich totiž dlouhodobě spolupracuje s bankami, takže jsou schopni přijít s výhodnějšími sazbami, než kdybyste si úvěr vyřizoval sám. Podle průzkumu nabízí zprostředkován financování nákupů bytů 75% developerů. Nejčastěji jde o finanční poradenství, dojednání nižších úrokových sazeb u hypoték, případně o krytí u hypoték.

Sjednávání hypoték developery

Developeři mají smlouvy přímo s bankami nebo se zprostředkovateli, kteří mají přístup k výhodnějším hypotečním sazbám, často nižší o desetiny procenta. Řada developerů spolupracuje s bankami již na úvěrování svých staveb a součástí jejich dohod bývá i následná nabídka hypoték pro byty, které v rámci svých projektů prodávají.

Developeři pomohou i s financováním

Nabídka developerů se neomezuje jen zprostředkování hypotéky, ale i běžně pomáhají i s vlastním financováním nákupu bydlení. Někteří také poskytují neúčelové půjčky, nebo nabízejí navýšení hypotečního úvěru o tzv. neúčelovou část vlastních zdrojů. Podle analytiků může být pro kupujícího výhodou, že většina developerů rozděluje platby za nový byt do několika částí. Vlastní zdroje tedy klient může uvolňovat do nákupu nemovitosti postupně.

Splátkový kalendář u developerů

Běžný splátkový kalendář u nich představuje první zálohu ve formě rezervačního poplatku, například ve výši 50 tisíc korun. Další záloha pak bývá v řádu nižších desítek procent ceny nemovitosti snížené o rezervační poplatek. Třetí dosahuje přibližně poloviny z ceny nemovitosti. Následuje obvykle čtvrtá nebo i pátá záloha, která bývá znovu v řádu několika desítek procent z ceny a nakonec konečný doplatek. Ten je třeba uhradit zpravidla do několika týdnů od vydání kolaudačního rozhodnutí.