Značná část Čechů se v létě vydává na dovolenou do zahraničí. Vše je zabaleno, rodina se těší a zbývá už pouze vyměnit české koruny za příslušnou měnu, nebo si do peněženky vzít platební kartu. I když se připravíte sebelépe, nikdy nemůžete vědět, do jakých nečekaných situací se můžete dostat. Pro takové případy je dobré alespoň vědět, co dělat a jak se zachovat, abyste dovolenou zvládli bez zbytečných komplikací.

 

Ztráta peněženky neznamená konec dovolené

Můžete být maximálně opatrní, ale přesto nelze vyloučit, že ztratíte peněženku, nebo vám ji někdo ukradne. Nejhorší situací je, pokud byste v ní měli veškerou hotovost a dokonce i platební karty. Abyste nezůstali  úplně bez peněz, je vždy lepší u sebe nosit jen menší částku a zbytek peněz ponechat například v hotelovém sejfu. Už vůbec není dobré nosit v jedné peněžence peníze i kartu. Pokud už byste ocitli v cizině úplně bez peněz a bez karet, v prvé řadě je nezbytné okamžitě kontaktovat svou banku s žádostí o blokaci karty, abyste zabránili jejímu zneužití. Volat můžete na zákaznickou linku nebo provést blokaci v internetovém bankovnictví.

 

Peníze v hotovosti vám mohou půjčit známí na dovolené, nebo poslat příbuzní či přátelé z domova. Existují totiž služby zasílání peněz on-line, které si vyberete na pobočce v místě své dovolené. Peníze budete mít za pár minut, ale musíte počítat s vyšším poplatkem.

 

Jedete-li do exotické destinace, oznamte to své bance

Méně obvyklými turistickými destinacemi jsou například Laos, Vietnam či Keňa. Tyto cíle je dobré oznámit před odjezdem své bance, neboť budete-li tam platit kartou nebo si vybírat peníze, banka si může myslet, že vám ji někdo ukradl a sama kartu preventivně zablokuje.

 

Seznamte se s pravidly silničního provozu

Pojedete-li do zahraničí autem, dobře si prostudujte odlišnosti v pravidlech i zemích, kterými budete pouze projíždět. O svém přestupku se ani nemusíte hned dozvědět a přesto budete muset zaplatit pokutu v řádech i tisíců eur.

 

Nebojte se platit kartou

Dnes se dá kartou platit všude. Ideální je mít u sebe dvě platební karty – debetní a kreditní. Přijdete-li o peněženku s hotovostí, je karta výhodnější, neboť ji můžete zablokovat. Bude se vám také hodit, pokud byste špatně odhadli výši potřebné hotovosti.