Pro výskyt padělaných nebo poškozených peněz platí jasná pravidla. Jejich počet je ovšem tak velký, že laikovi může někdy dělat potíže se v nich vyznat. Může být ovšem v klidu, jelikož zákon je v tomto případě vždy na straně nakupujícího.

Postavení kupujícího a prodávajícího

Důležitou informací je, že zákon totiž rozlišuje tři kategorie závadného vzhledu bankovek: opotřebenou oběhem, běžně poškozené a nestandardně poškozené. Podle míry poškození se pak určuje, zda můžete poničenou bankovkou zaplatit a zda ji obchodník musí přijmout. Pokud máte naopak při nákupu podezření, že vám obchodník vrací padělek nebo poškozenou bankovku, budete v takovém případě silnější stranou.

Ve složitějším postavení jsou pokladní, kteří na rozpoznání padělku mají většinou málo času a nemají k dispozici ani spolehlivé pomůcky.

Není nutné hned volat policii

Padělky jsou zadržovány fyzickým i právnickým osobám bez náhrady. Pokladní nebo recepční mají sepsanou hmotnou odpovědnost, takže přijmou-li padělek, jde škoda za nimi. Podezřelé peníze se odesílají do ČNB, kde se zjišťuje, zda jde o padělek. Když budete mít v obchodě podezření, že vám pokladník dává padělek, můžete bankovku odmítnou bez zdůvodňování.

Užitečná lupa

Na některých pokladnách mají UV lampu, která však není stoprocentní. Existují totiž „zhášecí barvy“, kterými se papír potře a pod UV lampou pak nesvítí. Pokladní si řekne – nesvítí, tudíž to není padělek. Doporučit lze speciální lupu, jejíž pomocí odhalíte mikrotexty na bankovkách, které se tisknou například hlubotiskem a k tomu je nutná drahá tiskárna, jakou padělatelé nemají.

Papír vydrží i vyprání

Ve skutečnosti nejde o papír, ale o slabou látku, nejčastěji bavlnu. Pokud tedy bankovku omylem vyperete v pračce, stačí je pověsit, usušit a bankovky jsou dál použitelné.

Poškození bankovky

Jak je uvedeno výše, jsou tři kategorie poškozených peněz. Opotřebenou oběhem, běžně poškozené a nestandardně poškozené. Podle míry poškození se pak určuje, zda můžete poničenou bankovkou zaplatit a zda ji obchodník musí přijmout. První dvě kategorie poškození obchodníci přijímají a banka jim je vymění za nové. U třetí kategorie platí, že například u bankovek rozdělených na tři a více kusů jde o zadržení bez náhrady. Zároveň platí, že pokud donesete do banky více než 50% bankovky vcelku, vždy dostanete celou hodnotu zpět. Chybou je dolepovat zbylou část a dobarvovat. V ten moment jde o pozměněnou bankovku, ke které se přistupuje jako k padělku.