Přijít o dovolené v zahraničí o peníze či platební kartu znamená pro turistu nepříjemnou komplikaci. Ještě horší situací ale je, když ztratíte cestovní pas, občanský průkaz nebo řidičský průkaz. V takových případech je nutné jednat co nejrychleji.

Ztrátu dokladů ohlaste

Bez zbytečných odkladů jděte na místní policii, kde s vámi sepíší protokol a vydají potvrzení o ztrátě nebo krádeži. Tuto listinu budete potřebovat při pozdějším jednání s úřady, konkrétně se zastupitelským úřadem ČR v dané zemi. Může to být konzulát nebo velvyslanectví. Kontakty na jednotlivé úřady najdete na webu ministerstva zahraničních věcí. Pokud budete trávit dovolenou v místě, kde Česko nemá zastupitelský úřad, obraťte se na zastupitelství některého členského státu EU, který v té zemi sídlí.

Cestovní průkaz

Na zastupitelském úřadu požádejte o vydání cestovního průkazu nebo standardního biometrického cestovního pasu. Rozdíl mezi těmito doklady je v rychlosti vydání. Cestovní průkaz vydá úřad co nejrychleji, na cestovní pas se čeká až 120 dní. Cestovní doklad slouží ke konkrétní cestě a časově je omezen vaším návratem do Česka. Musíte počítat se správním poplatkem za vydání průkazu, který činí 400 korun, respektive ekvivalentní částku v tamní měně.

Co je třeba předložit?

K vydání cestovního průkazu je třeba předložit doklad totožnosti, z něhož je zřejmá vaše státní příslušnost. Právě pro takové situace se vyplatí pořídit si ještě před vycestováním kopii cestovního pasu či občanského průkazu.

Řidičský průkaz

V cizí zemi vám nový řidičák nevystaví, ale ani nejde požádat o dočasný průkaz. Pokud vás tedy čeká cesta autem, musíte navštívit místní policii. Tam vám vystaví potvrzení o ztrátě či krádeži řidičáku, kterým se následně můžete prokázat případné policejní hlídce. O nový řidičák požádejte až po návratu domů. Od loňského roku je možné obrátit se i na kterýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností. Vydání řidičáku trvá cca 20 dní, za vydání do pěti pracovních dnů zaplatíte 700 korun.