Kdo by si nepřál vyhrát v loterii nějakou zajímavou částku. Známé je rčení „kdo nehraje, nevyhraje“. I když je pravděpodobnost vysoké výhry v loterii stále nižší, je pořád hodně lidí, kteří investují do sázení s vidinou výhry. Ne každý by s ní ovšem uměl rozumě naložit. Udržet si peníze, nebo ještě lépe je rozmnožit, k tomu je třeba vzít rozum do hrsti a ne bezhlavě utrácet. Ukažme si, jaké situace mohou v případě skutečně velkého „balíku“ peněz nastat.

Za půl roku rozházel půl miliardy

Určitě jste slyšeli o příběhu britského dělníka, který ve svých 19 letech vyhrál v přepočtu tehdy téměř půl miliardy korun a za dva roky z nich neměl nic. Po dalších 11 letech byl dokonce zadlužený. Zjednodušeně řečeno, všechny peníze rozmařile a nekontrolovaně prohýřil, aniž by se staral, co s takovou částkou dělat.

Pokud by se na vás štěstí usmálo a budete mít v ruce výherní los s několika miliony, po opadnutí prvotní euforie začněte přemýšlet. Nepodlehněte pocitu, že máte najednou tolik peněz, že je nemusíte ani počítat. Pokud je rozházíte, bude následovat strmý pád a bolestné vystřízlivění.

Co bych mu to vracel? Má přece peněz dost

Vždy je lepší, když o vaší výhře bude vědět co nejméně lidí, protože tím menší bude počet těch, kdo si přijdou vypůjčit. Pak je velice pravděpodobné, že takový člověk si řekne, že přece máte peněz dost, tak proč bych mu těch pár tisícovek vracel. Další přísloví říká, že chceš-li přijít o kamaráda, půjč mu peníze. U výhry to platí dvojnásob, protože se pozná, kdo je opravdu kamarád a kdo z vás chce získat pouze výhodu pro sebe.

Anonymita vám ušetří čas od „zaručených dobrých rad“ poradců

Díky anonymitě získáte čas a klid na promyšlení, co s penězi udělat, kam je uložit či do čeho investovat. Ochráníte tak sami sebe, ale i svou rodinu. Chybou je prozradit se médiím, jelikož vám začnou chodit nabídky nejrůznějších společností a poradců, že je nebudete stačit ani odhánět.

Co udělat s velkou výhrou?

Pokud splatíte všechny dluhy a pomůžete své rodině a přesto vám stále zbývá obrovská suma, je dobré si obstarat odborníka pro správu velkého majetku. Ten musí ovládat právní, finanční a realitní otázky, aby vám mohl seriózně poradit, kam peníze dát, aby se vaše finanční portfolio nezmenšovalo, ale naopak zvolna narůstalo. Například můžete oslovit několik bank, aby vám nabídli možnosti řešení.

Výpověď v práci rozhodně nedávejte hned, abyste na sebe zbytečně neupozornili. Nejprve si udělejte analýzu, jakou hodnotu má váš majetek, co musíte splatit, co chcete použít a kolik peněz potřebujete na důstojné dožití vás a vaší rodiny.