Chcete pojistit stavbu nebo domácnost? Důležitá je suma, na kterou ji pojistíte
Pojištění nemovitosti a domácnosti je nejběžnějším typem pojištění. Jeho sjednání se může zdát jednoduché a rychlé. Ovšem nejčastější chybou bývá chybné stanovení pojistné částky, což může v případě vzniku škody přinést majiteli zklamání. Především je třeba zvážit všechny situace, které mohou nastat, správně určit cenu nemovitosti a pečlivě napočítat movitý majetek. Jen tak může pojistka správně zafungovat.
Jak správně nastavit pojistnou částku u domu
Pojistná částka by měla být ve výši nejvyšší možné majetkové škody, kdy v důsledku fatální pojistné události nezůstane z pojištěného majetku vůbec nic. To znamená ve výši horní hranice pojistného plnění, protože více vám pojišťovna nikdy nevyplatí. Proto je u pojištění rodinného domu, chalupy, ale i bytu důležité sjednávat pojištění v tzv. nových cenách. Za tuto částku by mělo být možné nemovitost v případě požáru , povodně nebo výbuchu plynu znovu postavit. Tržní cena tak při připojištění rodinného domu není vůbec rozhodující.
Způsoby stanovení nové ceny nemovitosti
Nejpřesnějším a nejspolehlivějším způsobem stanovení nové ceny nemovitosti je znalecký posudek. Samozřejmě lze také využít posudek, který si nechala vypracovat banka při sjednávání hypotéky. Ovšem existuje i jednodušší možnost, a sice zadat zastavěné plochy do aplikace, kterou mají pro stanovení ceny pojišťovny. Po zadání zastavěné plochy vám aplikace vypočítá reprodukční cenu nemovitosti. Musíte však počítat s tím, že tento výpočet je nutné považovat skutečně za minimální. Zvláště v případech, kdy je nemovitost vybudována z neobvyklých a drahých materiálů, je i přes menší rozlohu pravděpodobná jeho vyšší reprodukční cena. V aplikaci některých pojišťoven se kromě zastavěné plochy musí vyplnit ještě například typ střechy, počet nadzemních podlaží nebo zda je dům podsklepený či nikoliv.
Napsat komentář