Cestování autem do zahraničí podražilo

V důsledku stále dražších pohonných hmot, se cestování autem obecně prodražuje. Kdo se rozhoduje k cestě k moři vlastním vozidlem, musí tedy počítat s vyššími náklady oproti loňskému roku.

Ceny benzínu v Evropě

Jedinou výjimkou, kde se ceny nezvýšily, je Bulharsko. Čeští turisté vyrážejí v létě nejčastěji do Chorvatska. Natankovat se vyplatí buď ještě na našem území, nebo v Rakousku, kde jsou ceny benzínu podobné. Alternativou může být i Maďarsko. Momentálně se u nás prodává nejpoužívanější benzin Natural 95 za 33,28 Kč a nafta v průměru za 32,35 Kč za litr. Vysoké ceny pohonných hmot jsou zejména směrem na západ od ČR. Dobrou zprávou pro všechny motoristy je, že ceny benzínu ani nafty kvůli propadu cen ropy již dále neporostou. Podle ekonomů by se neměla letos naplnit zažitá představa motoristů, že před letní sezónou ceny pohonných hmot vzrostou. Nárůstu by měl zabránit jednak konkurenční boj mezi čerpacími stanicemi, který je pro Česko charakteristický, a jednak eskalace obchodního válčení amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Nejdražší benzín je v Itálii

Jak v Česku, tak i jinde v Evropě platí, že vyšší ceny drží tradičně především čerpací stanice v okolí velkých měst a na hlavních tazích. Rozdíly v cenách v Evropě jsou způsobeny zejména různou daňovou politikou. Náš nejbližší soused Německo má benzín dražší o 6 korun a naftu o cca 80 haléřů oproti Česku. Extrémně drahé ceny jsou v Itálii, kde řidiči zaplatí za litr benzínu až o 8 korun více. Také v Chorvatsku je benzín poměrně drahý, v průměru je to o 2,5 Kč více než u nás. Relativně drahý je benzín i na Slovensku, kde je ovšem nafta srovnatelně drahá jako v ČR.

Jak je to v ostatních státech?

Skoro o 1,20 Kč na litr zdražuje letos benzin v Maďarsku. Naopak levnější benzín mají letos Slovinci, Bulhaři a Řekové, kteří mají ovšem ceny benzínu nejdražší ze všech evropských zemí. Nafta zlevnila ve Slovinsku a Řecku, naopak zdražila v Chorvatsku a Bulharsku. V této balkánské zemi jsou korunové ceny pohonných hmot nejnižší v Evropě.