Češi jsou zvyklí máslo kupovat, a proto je růst ceny nemile překvapil. Řada spotřebitelů buď omezila běžnou spotřebu másla, jiní o tom uvažují. Panuje většinový názor, že čtvrtka másla by neměla stát více než 40 korun. Pokud by jeho cena měla nadále růst, budou si mnozí máslo nakupovat do zásoby, hlavně před Vánocemi.

 

Jak Češi reagují

Podle průzkumů nakupuje máslo alespoň jednou týdně každý čtvrtý dotázaný. Víc než dvě pětiny ho kupují dvakrát až třikrát za měsíc. Rostoucí cena másla tak proto výrazně ovlivňuje chování českých spotřebitelů. Tři pětiny lidí v posledních měsících omezily jeho spotřebu a další o tom vážně uvažují. Zvláště když by se cena 250-ti gramového balení másla měla zvednout na 60 korun. Lidé se snaží výpadek másla ve své spotřebě nahrazovat rostlinnými tuky, jako například margaríny.

 

Jak je to obecně

Obecně platí, že spotřeba základních potravin je méně citlivá na změnu cen než těch, které si většina lidí nedopřává každý den. U másla je však situace trošku odlišná, jelikož je máslo nahraditelné rostlinnými tuky. Citlivost na cenu je tak vyšší než například u chleba.

 

Ochota vydat za máslo více než 40 korun klesá

Při průzkumu uvedly čtyři pětiny dotázaných spotřebitelů, že za kostku másla jsou ochotni zaplatit maximálně 40 Kč. Jen každý šestý oslovený připustil ještě cenu mezi 40 až 50 korunami. A pouze tři lidé ze sta se domnívají, že čtvrtka másla by měla stát více než 50 korun.

Zhruba polovina lidí neuvažuje o nakupování másla do zásoby, přestože se obává dalšího zdražování této komodity. Ovšem druhá polovina spotřebitelů o předzásobení přemýšlí, přičemž tři z deseti Čechů by ho nakoupili v tuzemsku a zhruba každý pátý až šestý by si pro máslo do zásoby dojel do zahraničí. Ještě více to platí pro lidi z příhraničních regionů.