Počet Čechů, kteří jezdí na dovolenou, každým rokem roste. Většina z nich volí raději kratší pobyt, zato vyjedou za hranice v jednom roce několikrát. Výrazný nárůst zájmu byl v poslední době zaznamenán především u krátkých poznávacích cest na jednu až tři noci. Těchto zájezdů bylo meziročně o 36 procent více a tvořily zhruba čtvrtinu všech zahraničních cest. Naopak delší cesty na čtyři a více nocí stagnovaly, přesto jich bylo meziročně o dvě procenta více. Pokud jde o pracovní výjezdy do zahraničí, tak jejich počet stoupl o šest procent.

Češi dávají přednost pohodlí

Stále více Čechů je ochotno si připlatit, protože tříhvězdičkové hotely jim už nestačí. Téměř třetina českých turistů vyžaduje pětihvězdičkové hotely a 90% klientů velkých cestovních kanceláří volí stravování all inclusive, přesto, že ceny zájezdů pro letošní rok stouply zhruba o 15%. Člověk se nemusí starat o jídlo a o pití, neboť vše má zajištěno v hotelu. Pokud jde o délku dovolené, tak v loňském roce byla průměrná délka pobytu 8,1 nocí. Podle drtivé většiny českých turistů je to optimální doba na relaxaci i poznání cizí kultury.

Kam Češi nejčastěji míří?

Z dat Českého statistického úřadu dále vyplývá, že nejčastějšími cílovými destinacemi jsou pro Čechy, Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Řecko, Rakousko a Egypt. U Rakouska a Itálie převažují zimní lyžařské pobyty. Letos je spolu s Řeckem a Egyptem favoritem pro leteckou dopravu Turecko. Pokud jde o způsob dopravy na dovolenou, tak 56 procent Čechů preferovalo cestu automobilem nebo autobusem, 41 procent dalo přednost pohodlí a rychlosti letadla. V roce 2018 bylo leteckých cest o 14,2 procenta více než v roce předchozím.

Sami nebo s cestovkou?

Zatímco 54% Čechů si dovolenou zajistilo individuálně, 46% využilo služeb cestovní kanceláře. V roce 2017 tyto služby využilo 43% dovolenkářů. Pražské letiště Václava Havla odbavilo oni 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o 9% více. Letos se očekává nižší růst hlavně proto, že modernizovaná letadla Boeing 737 MAX aerolinky po dvou tragických nehodách odstavily z provozu. Všechny cestovky zatím úspěšně nabízejí klientům změnu termínů nebo destinací. Tato situace může pouze znamenat omezení nabídky last-minute zájezdů.