Obliba platebních karet se rozmohla i v Česku. Dnes vlastní alespoň jednu platební kartu téměř každý Čech, s čímž souvisí i obliba bezhotovostního placení, kterému dávají přednost již tři čtvrtiny obyvatel. Podle posledního průzkumu vlastní alespoň jednu platební kartu 96% Čechů. Tři a více karet vlastní každý desátý dotázaný. Počet karet se zvyšuje s vyšším příjmem respondenta a mírně aktivnější jsou v tomto směru muži než ženy.

 

Roste i obliba bezhotovostních plateb

Sedm z deseti oslovených se vyslovilo, že kartou platí častěji než ještě před dvěma lety. Více si na bezhotovostní platby v posledních letech zvykly ženy. Banky potvrzují, že alespoň jednou týdně tento způsob úhrady volí 73% žen a 71% mužů.

Dvě pětiny Čechů, což je cca 39%, považují bezhotovostní platbu za časově úspornější. Téměř polovina dotázaných pokládá tento způsob placení za stejně rychlý jako platbu v hotovosti. Ještě v roce 2015 platilo kartou raději 68 procent dotázaných, kdežto v současnosti je již 72  procent.

Obliba placení kartou a vnímání tohoto způsobu jako rychlejšího, souvisí jednak s růstem míst, kde lze kartou platit, a jednak s rozmachem bezkontaktních platebních karet v posledních pěti letech.

 

Polovina Čechů stále nezná rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Přestože 96 % Čechů vlastní alespoň jednu platební kartu, ne všichni se v platebních kartách vyznají. Polovina lidí v Česku si stále plete kreditní kartu s debetní.  Více než třetina dotázaných se mylně domnívá, že kreditní karta pracuje s jejich vlastními finančními prostředky a debetní karta naopak využívá zdroje banky. Dalších 13 % oslovených dokonce uvedlo, že mezi kartami není žádný funkční rozdíl, ale že jiný je pouze název.

 

Jak to tedy je?

Pouhým pohledem nemáte šanci poznat, která je která. Rozdíl je ovšem v jejich fungování:

  • debetní kartu dostáváte v bance ke svému účtu. Můžete s ní platit v obchodech a vybírat z bankomatu do výše svého vkladu. Debetní karta tedy pracuje s vašimi penězi
  • kreditní kartu vám vydá jakákoliv banka, aniž byste potřebovali mít u ní účet. Banka vám prostřednictvím kreditky půjčuje své peníze do výše nastaveného limitu. Platíte-li kreditkou, tak vaše peníze zůstanou na vašem účtu a vy utrácíte místo svých peněz peníze banky, která kartu vydala.