Vyšší plat nemusí vždy zaujímat první místo mezi důvody, proč zaměstnanci opouštějí zaměstnání, ale je to pochopitelné lákadlo. Mzdy po měsíce stagnovaly, přičemž průměrné plošné zvýšení mezd se v posledních letech pohybovalo kolem 5%. Ačkoliv se minimální mzda neustále zvedá, na průměrnou mzdu dosáhne pouze jedna třetina pracujících Čechů. V současnosti je průměrná 32 466 korun.

Češi nepočítají do příjmu benefity

Většina lidí pracuje, protože potřebuje peníze – proto jsou ochotni pracovat na své kariéře většinu svého života. Ale když máte nízký plat, může být čas k podání výpovědi. Odejít z práce kvůli nízkým platům je zřídka snadné rozhodnutí, zvláště když nevíte, jestli v současné době existuje něco lepšího.

I  když se na první pohled může zdát plat nízký, můžete vydělávat více, než si myslíte. Mnoho zaměstnavatelů si své své zaměstnance hýčká prostřednictvím mnoha benefitů. V průměru tvoří v České republice benefity 23% platu průměrného ročního platu, na vedoucích a manažerských pozicích je to až 42%.

Mezi dávky často patří placená dovolená nebo penzijní spoření. Než se rozhodnete odejít ze své práce za lepším výdělkem, ujistěte se, že jste přičetli i benefity ke stávajícímu výdělku.

Vyjednávání vyššího platu

Než dáte výpověď, zkuste si vyjednat vyšší plat. Váš šéf si možná ani neuvědomuje, jak málo vyděláváte nebo že plánujete skončit kvůli nízkému platu. Pokud máte v plánu skončit, nemáte co ztratit, promluvte si a zeptejte se na zvýšení platu nebo povýšení, než pracovní místo opustíte. Na základě tržní sazby prozkoumejte, jaká je vaše pozice, a buďte připraveni na tržní uplatnění na základě vašich příspěvků a hodnot.

V České republice si je mnoho zaměstnavatelů vědomo, že platí svým zaměstnancům málo, ale jednoduše si nemohou dovolit platit více. Mohou souhlasit s tím, že je zaměstnanec špatně placený nebo má vysokou kvalifikaci, a nechtějí o svého člověka přijít, ale také si uvědomují, že v nepříznivé ekonomické situaci, kdy byli nuceni utáhnout opasky, existuje někdo jiný, kdo je ochoten akceptovat nízký plat.