Bezhotovostní placení se v Česku těší stále větší oblibě. Kartou platí lidé i na internetu nebo v zahraničí a v českých obchodech je čím dál více k vidění přikládání mobilu a chytrých hodinek k terminálu.

Platí se i menší částky

Češi platí kartou stále častěji i nižší částky. V posledních letech k tomu přispěl hlavně rozvoj bezkontaktních karet, ovšem v posledních měsících podporují bezhotovostní trend i přímé platby mobilem nebo chytrými hodinkami. Průměrná takto placená částka je aktuálně 632 Kč, zatímco v roce 2013 to bylo ještě 852 Kč a v roce 2003 dokonce 1147 Kč.

Další statistická čísla

V letošním druhém čtvrtletí bylo kartou, telefonem nebo hodinkami placeno ve 327 347 134 případech, což vychází na každého dospělého cca 13 plateb měsíčně. V tomto období utratili Češi celkem 207 miliard korun, což je téměř 2,5 krát tolik, než ve druhém čtvrtletí roku 2014.

Počet vydaných karet je již několik let vyšší, než je počet dospělých obyvatel. Jedním z důvodů může být fakt, že Češi si častěji zakládají účty ve více bankách. Zastavil se úbytek kreditních karet, kterých bylo v letošním pololetí v Česku přes 2 miliony, což je stejné číslo jaké bylo před 5 lety.

Ze statistiky také vyplývá, že lidé se nebojí platit kartou i na internetu. V letošním druhém čtvrtletí tak utratili přes 28 miliard Kč, zatímco před rokem to bylo necelých 20 miliard. Také v cizině platí Češi rádi kartou, o čemž svědčí celková utracená částka 31 miliard za letošní duben až červen.

Bezkontaktní platby v číslech

Na celkovém objemu plateb se aktuálně podílí cca ze 70 %. Skutečná obliba bezkontaktních plateb je ale ještě větší. Pokud se odečtou platby v e-shopech a v kamenných obchodech, dělá podíl bezkontaktních transakcí 87 %.

Kdo z placení kartou ještě profituje?

Růst karetního byznysu těší hlavně banky a karetní společnosti, které dostávají z každé karetní transakce poplatky. Bezhotovostní placení je výhodné i pro stát, jelikož zanechává dohledatelnou elektronickou stopu a neumožňuje tak přesun obchodů do šedé či černé zóny.