V popředí zájmu Čechů o dovolenkové destinace u moře se stále drží Chorvatsko a Itálie. Většina dává přednost rodinné dovolené vlastním autem do pětadvaceti tisíc korun, zajímají se o kvalitu služeb a často se řídí i doporučením přátel. Vedle průměru je čtvrtina Čechů, kteří počítají na dovolenou s částkou do deseti tisíc a druhým extrémem je každý čtrnáctý oslovený v průzkumech, který plánuje vydat za dovolenou přes 45 tisíc korun.

 

Další údaje z průzkumů

Více „rozhazovační“ jsou muži, jelikož například tři z deseti žen plánují utratit do 10 tisíc, zatímco tento limit by překročila čtvrtina mužů. Pětina mužů má v plánu utratit částku od 25 do 35, v porovnání s 15 procenty žen.

Nejvíce plánují utrácet za dovolenou Pražané, z nichž polovina počítá s útratami přes 25 tisíc Kč. Téměř 30 % připouští útratu větší než 35 tisíc korun. Podobné představy mají také obyvatelé Jihomoravského či  Pardubického kraje. Šetřivější jsou lidé Libereckém a Karlovarském kraji či na Vysočině, kteří plánují utratit maximálně 10 tisíc Kč. Z dotázaných to potrdilo 46, resp. 38 a 41 %.

 

Láká dovolená na pláži a autem

Většina Čechů dává letos přednost dovolené v Evropě, zejména přímořským destinacím v Chorvatsku a Itálii. Zhruba každý šestý se chystá trávit volné dny vysokohorskou turistikou. Některou metropoli či větší města hodlá navštívit zhruba osm lidí ze sta. Zajímavostí je, že lidé nad 65 let již po dovolené na pláži tolik netouží. Preferuje ji necelá čtvrtina dotázaných, zatímco většina raději cestuje po vnitrozemí. Pro mladé lidi do 26 let jsou nadprůměrně populární metropole a velká města.

 

Čeho se Češi obávají?

Starší lidé více zvažují zdravotní rizika hrozící v exotických zemích a také během dlouhého cestování. Hodně Čechů zvažuje stejně jako jiní Evropané také riziko teroristických útoků či osobního napadení. Výrazně také přibylo lidí, kteří se obávají přírodních katastrof, které by je na dovolené v zahraničí mohly zastihnout. Potvrzují to tři pětiny oslovených, zatímco loni to byly jen dvě pětiny.

Rozhodujícím faktorem je ovšem pro většinu lidí stále finanční nákladnost dovolené, kterou řeší devět z deseti Čechů.