Carsharing je krátkodobý pronájem automobilu a tuto službu nabízí již několik společností. Pokud potřebujete automobil jen občas a nejezdíte na delší vzdálenosti, můžete si jej půjčit na minuty, hodiny nebo i celé dny. Platíte jen za půjčení vozidla a v ceně je zahrnuté palivo, případně dobíjení baterie, mytí, údržba i pojištění vozu. Všechny společnosti mají pro své vozy sjednáno havarijní pojištění. O nic dalšího se nestaráte. Pražáci mají výhodu parkování zdarma v modrých a fialových zónách.

Výhody a nevýhody carsharingu

Ve srovnání s klasickými autopůjčovnami si auto můžete půjčit a vrátit kdykoliv, jelikož carsharing funguje 24 hodin a 7 dní v týdnu. V aplikaci vidíte, kde se nachází nejbližší volné auto. Také si jej můžete zarezervovat, aby vám s ním někdo neujel, než k němu přijdete. Auto nemusíte vracet na jedno konkrétní místo, ale stačí je vrátit do zóny vymezené v aplikaci.

Nevýhodou je, že pokud bydlíte mimo tuto zónu, nemůžete s autem dojet před svůj dům a zde ukončit pronájem. Ten nesmíte zapomenout ukončit, jinak platíte i když nemáte v plánu auto užívat.

Všeobecnou výhodou autopůjčoven i carsharingu je méně aut na silnicích a více parkovacích míst.

Jak carsharing funguje?

Postup je jednoduchý a spočívá v tom, že si přes App Store nebo Google Play stáhnete aplikaci carsharingové společnosti a zaregistrujete se. Pak stačí přes aplikaci vyhledat nejbližší vozidlo, které zpravidla můžete na určitou dobu zdarma rezervovat. S takto vypůjčeným autem můžete jezdit po městě a v jeho okolí, ale vrátit jej musíte do vyznačené zóny v aplikaci dané společnosti. Pronájem ukončíte opět přes aplikaci.

Kolik zaplatíte?

Například minuta pronájmu elektro auta stojí v průměru 6 korun. V nabídce jsou také cenově zvýhodněné přeplacené balíčky třeba za 250 Kč, kdy minuta vyjde na 5 Kč, nebo za 600 Kč a minuta jízdy vás vyjde na 4 Kč. Jedna firma nabízí k pronájmu vozidla Toyta Hybrid s automatickou převodovkou. Cena za minutový pronájem závisí na denní či noční době, takže mezi 7. – 9. hodinou zaplatíte 1,99 Kč za minutu, ale mezi 9. -21. hodinou je to už 4,99 Kč.

Lidé půjčují auta lidem

Trochu odlišnou formu carsharingu nabízí služba HoppyGo fungující na principu sdílení. Jde o tzv. Peer-to-peer carsharing, kdy si auto můžete půjčit přímo od jeho majitele.