Byznys s úvěry čeká mnoho změn
Počínaje letošním 1. březnem 2017 mohou nabízet legální půjčky už jen subjekty, které budou mít k tomu příslušnou licenci od ČNB. Žádostí o licenci obdržela centrální banka do konce února pouze 108, což je v porovnání s odhadovaným počtem zhruba 60 tisíc dosavadních poskytovatelů půjček neuvěřitelně nižší číslo. Stát si od tohoto licencování slibuje, že z trhu zmizí lichváři a výrazně ubude zadlužených občanů a výrazně se zvýší ochrana spotřebitele.
Úvěrový byznys tak bude v Česku od začátku března výrazně průhlednější. Lhůta daná úvěrovým firmám novým zákonem o spotřebitelském úvěru skončila posledního února 2017. To znamená, že kdo bude po tomto datu nabízet půjčky bez licence, bude mu hrozit pokuta až dvacet miliónů korun.
Kdo o licenci požádal
Mezi 108 žádostmi o licenci nechybí i některé velké firmy, jako je Cofidis, Profi Credit nebo leasingové firmy automobilek nebo bank. Jen tyto firmy a banky, které již licenci od České národní banky mají, mohou půjčovat lidem legálně peníze. Centrální banka má nyní 15 měsíců na posouzení všech došlých žádostí o licenci.
Další podmínka
Podle nového zákona musí mít firmy, které chtějí poskytovat půjčky, nejen licenci od ČNB, ale musí ještě složit základní kapitál ve výši 20 miliónů korun. To je významný přelom, neboť dosud jim pro vstup na úvěrový trh stačil živnostenský list. Půjčovat peníze tak mohl prakticky každý a podle toho také vypadá současný vysoký počet dlužníků v Česku. Nový zákon by měl dlužníky chránit před predátorskými praktikami některých obchodníků s chudobou, kteří často sázeli na to, že dlužníci nebudou schopni splácet a oni pak vydělají na sankcích. Navíc je řada těchto půjček zajištěna nemovitostí, na které nepoctivé firmy právě míří.
Dosavadní vychýlená situace
Od dubna se také snižují odměny exekutorů a ve Sněmovně se bude projednávat návrh na zpřístupnění osobního bankrotu většímu počtu lidí, kteří nezvládají své dluhy. Proti tomu zaznívají oprávněné argumenty, že některá opatření ještě ztíží vymáhání pohledávek a zhorší již beztak nespravedlivé postavení věřitelů, kteří se jen obtížně domáhají svého práva a svých peněz.
Napsat komentář