I druhé čtvrtletí letošního roku je ve znamení nárůstu cen bytů a rodinných vil. Jak je to možné? Jedná se o rychlou akceleraci, zdražení je až o 7,7 %, uvádí prověřená data. Jde o prudký růst, který si drží svou šestou příčku v Evropské unii. Pokud se podíváme na Evropu jako takovou, jsou na tom s čísly dost podobně, Polsko (10,9 %), Slovensko (9,7 %), Chorvatsko (8,3 %) a Portugalsko (7,8 %).

Pokles je zaznamenán na Kypru a v Maďarsku, to je pro nás Čechy ovšem celkem bezvýznamná informace. Málokdo si asi představí, že by obrátil svůj život vzhůru nohama a odstěhoval se daleko od svého domova. I přesto zahraniční poptávka není marná, alespoň o tom vypovídají čísla, zájem je.

Jak je to s tempem a realitkami?

Toto tempo nebylo tak vysoké po jaře, kdy opadla korona-virová vlna. Ze zdrojů je znatelné, že ceny stoupaly zejména od ledna do března. Je to až o 8,6 %. I přes pochroumanou ekonomickou situaci realitní trh ceny nesnižuje. Je to i z hlediska levných možností hypoték a úvěrů, které budou v kurzu neustále. Je to výhodná investice vlastnit byt. Jak pro samotné osoby, tak pro celé instituce. Lidi věří v to, že mít vlastní dům nebo byt je spasí. Stačí k tomu najít vhodné financování, jak splácet a celou věc rozpočítat.

Pokud chcete vědět další cenné informace, čtěte dále

Možností se dnes nabízí celá řada, je možné si také vzít úvěr ze stavebního spoření nebo refinancovat hypotéku. V nedávné době se zdražovalo spíše na poli starších bytů, teď je tomu obráceně. Jenže těchto nových staveb podstatně ubude. Přesto hypotéky přežívají vše a jsou pořád hodně vyhledávané. Poptávka tedy rozhodně nestagnuje i z toho důvodu, že jsou nabídky velmi pestré a investice pro Čechy do nemovitosti velmi lákavá. A není ani na škodu mít příjem z pronajímaného bytu, navíc ke svému platu, když tam třeba bydlet nechcete. Každý svého štěstí strůjcem, že?