Platební karty razantně snížily používání hotovosti. Podle nejnovějších statistik osm z deseti plateb kartou v Česku proběhne přes bezkontaktní funkci. Nadále také klesá průměrná platba kartou. V loňském roce to bylo 665 korun, což je za pět pokles o více než čtvrtinu. Dnes vlastní alespoň jednu platební kartu téměř každý Čech a tři a více karet vlastní každý desátý člověk.

 

Bezhotovostní platby

Kartou platí častěji než ještě před dvěma roky sedm z deseti dotázaných. Více si na tento způsob placení zvykají v posledních letech ženy. Zhruba 40% Čechů považuje bezhotovostní platbu za časově úspornější a téměř polovina dotázaných pokládá bezhotovostní placení za stejně rychlé, jako placení v hotovosti. V současnosti platí bezhotovostně již 84 % Čechů. Souvisí to také s růstem míst, kde se dá kartou platit, ale také s rozmachem bezkontaktních platebních karet v posledních pěti letech.

 

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Ne všichni se v platebních kartách vyznají. Více než třetina dotázaných si myslí, že kreditní karta pracuje s jejich vlastními finančními prostředky a debetní karta naopak využívá peníze banky. Skutečností je, že pouhým pohledem nepoznáte, která je která karta. Rozdíl je v jejich fungování:

  • debetní kartu obdržíte v bance ke svému účtu a můžete s ní platit v obchodech nebo vybírat z bankomatu. Takže debetní karta pracuje s vašimi penězi
  • kreditní kartu vám vydá kterákoliv banka, aniž byste u ní potřebovali účet. Banka vám půjčuje své peníze do výše nastaveného limitu právě prostřednictvím kreditní karty. Místo svých peněz utrácíte peníze banky, která vám kartu vydala.

 

Bankomaty

Ke konci loňského roku bylo v Česku 4616 bankomatů. Jejich využívání mírně kleslo, když z nich v roce 2017 bylo vybráno celkem 678 miliard korun. Zatímco průměrná výše platby kartou u obchodníků klesá v důsledku nástupu bezkontaktních plateb, průměrná výše výběru z bankomatů pozvolně roste. Také používání platebních karet při nákupech v e-shopech rychle roste. Oproti roku 2013, kdy byly poprvé k dispozici statistiky, došlo k nárůstu transakcí v loňském roce téměř na čtyřnásobek.