Člověk je tvor roztržitý a někdy nevěnuje plnou pozornost tomu, co právě dělá. Tak se může snadno stát, že například při výběru peněz z bankomatu navolí jinou částku, než měl v úmyslu. K chybě může dojít i tak, že například vybírám 200 Kč, ale bankomat má k dispozici jen bankovky od 500 Kč výše. Tuto, či jinou nesprávnou transakci je třeba reklamovat. K jakým situacím nejvíce dochází?

 

Nevydání hotovosti

Bankomat nevydá celou částku, neboť zjistí, že jedna z bankovek je roztržená a automaticky propadne „bokem“. Bankomat o tom vede záznamy, ale může udělat chybu a nevyplatí nic. Nevydaná transakce se zapíše do „žurnálu“ a následně by vám měla banka hotovost vrátit. Někdy peníze z vašeho účtu zmizí a tváří se, že jste je obdrželi. V takovém případě se obraťte na vydavatele karty.

 

Výběr z cizího bankomatu

Pokud vám cizí bankomat vydá méně peněz, než jste očekávali, neobracejte se na banku, které bankomat patří. Není to totiž vaše banka a platební karta, s níž jste transakci provedli, byla vydána jinou bankou. Nesouhlasnou transakci musíte reklamovat u vydavatele karty – tedy u vaší banky.

 

Karta zahraniční banky

Stane-li se vám stejná situace s platební kartou vydanou mimo ČR, je to trochu složitější. Například máte německý účet a s německou kartou jste si v ČR chtěli vybrat eura, ale bankomat nevydal správnou částku. Opět nehleďte na to, kdo bankomat vlastní, ale obraťte se na svou banku v Německu.

 

Jak postupovat

Ve chvíli, kdy banka, která kartu vydala, zaeviduje váš požadavek, nastává proces trvající někdy v lepším případě i měsíc. Vydavatel karty si totiž vyžádá informace od banky, jejíž transakci reklamujete. Od provozovatele bankomatu bude chtít záznamy o průběhu vámi reklamované transakce, dále požádá o revizi u firmy, která bankomat servisuje, u daného bankomatu udělá inventuru a porovná stav s vaším tvrzením. Důkazní břemeno bude na vás, což není jednoduché. Pokud například tvrdíte, že jste zadali 5 tisíc a bankomat vám vydal jen 3 tisíce, ale bankomat tvrdí něco jiného, budete mít pravděpodobně smůlu a o peníze přijdete.

 

Poctivý nálezce?

Skutečnost, že bankomat vykazuje rovnovážný stav, ale vy jste své peníze nedostali, může mít více příčin. Někdy záleží na poctivosti osoby, která bankomat servisuje. Šanci na to, abyste se ke svým penězům dostali máte v případě, že všechny články řetězu, přes které se reklamace řeší, budou poctivci.