Pokud dokážete z rodinného rozpočtu spořit určitou část peněz, můžete je zhodnotit a rozmnožit tak svůj majetek. Mezi možnosti patří investice do fondů, akcií či dluhopisů, ale také do zlata, obrazů nebo diamantů. Jsou ovšem i zajímavější alternativy, které mohou přinést nejen zisk, ale také například umělecký prožitek.

 

Investice do vína

Pokud se rozhodnete pro tzv. investiční víno, je podle názorů většiny odborníků nejvhodnější investicí především francouzské víno z některé významné oblasti Bordeaux nebo Burgundska. Dalším věhlasným vinařským regionem je Champagne, ale doporučují se i italská vína z regionu Toskánsko.

Za nejkvalitnější a nejchutnější vína nejen těch z vinařské oblasti Bordeaux, považují odborníci vína z vinařství Mouton Rotschild, Lafite Rotschild, Haut Brion, Petit Mouton nebo Palmer. Pochopitelně záleží na subjektivním názoru a chutích každého jedince. Kdo chce do vín investovat, měl by se řídit doporučením a nakupovat vína přímo od vinařů, ideálně několik let před jejich stáčením do lahví. Doba „zrání“ se však často liší, jelikož závisí na konkrétním ročníku a vinařství, ze kterého pochází. Tudíž je třeba počítat s tím, ze se jedná minimálně o pětiletou investici, ovšem některá vína mohou „zrát“ až několik desítek let.

Zahraniční vína můžete kupovat prostřednictvím některých českých obchodníků s vínem, nebo lze využít služeb některých fondů (například fondu kvalifikovaných investorů Wine Investment Partners, který je ovšem určen hlavně pro „movitější“ investory, protože minimální investice činí jeden milion Kč).

 

Další alternativy

Peníze můžete vložit například do skla, poštovních známek, pamětních mincí, šperků, starožitností, automobilových veteránů, starých zbraní a dalších hodnotných věcí. Ve většině případů jde ovšem o investice určené hlavně pro znalce dané oblasti zájmu nebo důvěryhodné poradce. Abyste nekoupili „zajíce v pytli“, měli byste využít buď světoznámé aukční síně (Sotheby´s a Christie) nebo tuzemské, jako je Vltavín.

 

Zemědělská půda

Kupovat ji můžete osobně nebo prostřednictvím specializovaných institucí či realitních kanceláří.