Dostat se do stavu nezaměstnanosti je určitě pro mnohého člověka nepříjemné. Najít si práci pro mnohého je také obtížné, i když dnes máme nezaměstnanost velmi malou a podniky hlásí stav nouze. Jednou z možností, jak se zaměstnat, je upsat se u některé pracovní agentury.

Co je to pracovní agentura
Pracovní agentura je společnost, která nabízí, jak již vyplývá z jejího názvu, práci. Jde většinou u těch větších o komplexní služby v oblasti lidských zdrojů, tedy od dočasného přidělení a výběru zaměstnanců, přes jejich vzdělávání, assessment/development centra, testování až po personální poradenství a executive search. Mělo by se také klást důraz na poskytování flexibilního personálního řešení podle individuálních potřeb a přání jednotlivých klientů. V oboru zprostředkování zaměstnání je dnes zapsáno na 2.600 subjektů, vyznat se v nich také není proto jednoduché. Aby mohly samy fungovat, potřebují peníze, které získávají rozdílem mezi mzdou vyplácenou podnikem a mzdou vyplácenou zaměstnanci, tedy klientu společnosti. Hlavními zdroji by pro agenturu ale měly být částky poskytnuté firmami za dodání pracovníků, ať již v kvalitě či kvantitě.

Jsou i nepoctivé agentury?
Vláda se snaží postupně podmínky pro provozování pracovních agentur zpřísňovat, ale stále se najdou legislativní mezery, které se mohou využívat pro svůj prospěch. Jejich snahou je zaměstnávat lidi bez pracovní smlouvy a již zmíněné krácení odměn klientů. Občas se vyskytne i agentura pracující „na černo“, což se nemusí poznat hned, ale třeba až v momentě, kdy zaměstnanec onemocní a nedostanou ani korunu. Pak se také dozví, že za něj nebylo placené zdravotní pojištění a odpracovaná doba se jim nebude započítávat do důchodu. Dalším nešvarem je neustále přesouvání klientů z podniku do podniku, podle toho, jak se to hodí agentuře, kde dostane lepší nabídku. A mluvit o tom, že může zaměstnávat jen tři měsíce, odkdy by se smlouva stala z dočasné trvalou, asi ani nebudeme mluvit. S tím ale operují i mnohé podniky, nejen pracovní agentury.

Jak si agenturu vybrat?
Pracovní agentury se najdou zejména na internetu. Můžeme je hledat pod stavu stránek, místa bydliště, rady přátel a podobně. Papír, v našem případě obrazovka, snese vše, a tak nevěřte všemu, co se dočtete. Mohou to být informace o tisícovkách spokojených klientů, spolupráce s nejvýznamnějšími firmami v zemi atd. Je třeba se proto ptát i již v dané agentuře upsaného člověka a přečíst si řádně smlouvu před podpisem. Samozřejmostí jsou nejlepší společnosti s dobrými referencemi a kontakty na zaměstnavatele v oboru, kde hledáte práci, ovšem je, jak jsme naznačili, problémem tyto informace získat.

Závěr
Nechceme nikoho od smlouvy s některou pracovní agenturou odrazovat. Je totiž pravdou, že agentury, pokud to není firma „jednoho muže“, mají přehled o zaměstnanosti v dané oblasti či oboru, takže většinou práci seženou klientovi rychle. Měli by jim poradit, jak vystupovat při výběrovém řízení a pomáhat k nástupu do nového zaměstnání. Hlavní klady a zápory jsme již naznačili, takže je na každém, jak se rozhodne, zda nechá za sebe hledat někoho s tím, že bude muset část svého výdělku odečíst, nebo si práci vyhledá sám.