Každý se občas zasní, že by nebylo od věci být milionářem nebo dokonce miliardářem. Život strýčka Skrblíka či Billa Gatese ale není tak růžový, jak se může na první pohled zdát. I milionáři mají spoustu starostí a jejich život se od života obyčejných smrtelníků v ledasčem liší. Přečtěte si několika zajímavých faktů, které jste možná doposud netušili.

1. Miliardářů opět přibylo

Není žádným tajemstvím, že ekonomický růst většiny zemí mají na svědomí právě miliardáři. V loňském roce se okruh těchto lidí zvětšil jako nikdy předtím. Odhaduje se, že momentálně ve světě existuje zhruba 1 500 miliardářů (lidí s majetkem v hodnotě 1 miliardy USD). Jejich celkové jmění se odhaduje na 5,4 bilionů USD. Do tohoto žebříčku ale nespadají diktátoři ani královské rodiny, které žijí v bohatých zemích. Máte-li na účtu pár volných milionů, musíme vás zklamat – do výše zmíněné skupiny nepatříte. Jsou v ní zahrnuti pouze lidé disponující majetkem v hodnotě převyšující miliardu USD.

Chce to zkrátka víc peněz. A co se týká ženského zastoupení, i mezi miliardáři suverénně dominují muži. V této elitní společnosti se vyskytuje jen přes stovku úspěšných a bohatých žen.

2. Cestu k miliardám mají otevřenou především potomci milionářů

Velmi často svou roli sehraje skutečnost, ze které rodiny miliardář pochází. Zámožné zázemí a možnost vyššího vzdělání poskytuje větší prostor pro rozvíjení intelektu a tedy možnost jak rychleji zbohatnout. Zkrátka a dobře – potomci boháčů mají mnohem větší šanci na další zbohatnutí. Co mají ale všichni boháči společné, je kalkulace s čísly a sumami. Chtějí snadno a efektivně vydělat. Hýřivost občas také sehraje svou roli, ovšem ne každý potřebuje kupovat majetek za horentní či snad astronomické částky. Je to věc individuální.

3. Miliardáři se téměř nerozvádí

Je ale oblast, kde mohou pracháči snadno pohořet a přijít o značnou část svého jmění a následně i soukromí. Neblahou událostí se pro ně stává rozvodové řízení. Výzkum ukázal, že případný rozvod dovede bohatým lidem pořádně otevřít peněženku a proto se mu vyhýbají jako čert kříži. Rozvody bohatých nejsou až tak časté – podle průzkumů Wealth-X zkončí rozvodem jen 8 % miliardářských manželství.

4. Na akciích bohatnou jen vyvolení

Pokud jste již slyšeli pohádky o zbohatnutí na burze, raději najdete jiný způsob. Analytici uvádějí, že pouze pár jedinců dokáže dobře a včas akcie koupit a následně i prodat. Pravděpodobnost je dobrého nákupu/prodeje je náhodná. A riziko je naopak značné.

5. Miliardáři chtějí mít účetnictví v pořádku

Co se týče případného účetnictví, i bohatí lidé musí dle zákonů dbát na to, aby jejich majetek nebyl spojován s nelegální činností. I miliardáři musí mít účetnictví v pořádku a podle průzkumů se placení daní nevyhýbají o nic víc než méně movití lidé. Na druhou stranu však nejsou hloupí a využijí každou příležitost, jak ušetřit. Většina jejich příjmů navíc pochází z investic, na které se vztahuje nižší daň.

Foto: http://www.sxc.hu/photo/788824