40 miliard, takovou hodnotu mají historické mince, které Češi vlastní
Historické a pamětní mince, ale i jiné numismatické předměty jsou jednou z nejvýhodnějších investic. Jejich hodnota totiž časem roste i díky zájmu sběratelů, kteří jsou ochotni za mince zaplatit i vysoké částky. České domácnosti mají podle odhadů odborníků doma tyto hodnotné věci nejméně za 40 miliard korun.
Výhody investice do mincí
Jen v loňském roce se v českých numismatických aukcích prodaly mince a medaile za 465 milionů Kč, což je o 55 milionů korun více než v roce předchozím a dokonce o 165 milionů více v porovnání s rokem 2016. Velkým hitem se však loni stalo i platné oběživo, konkrétně speciální emise dvacetikorun, které vydala Česká národní banka u příležitosti sta let republiky.
Výhodou investic do mincí, medailí a dalších numismatických předmětů je jejich snadná přenositelnost, a to jak fyzická, tak mezi generacemi v rodinách. Krátkodoběji mohou tyto předměty sloužit třeba jako zajištění na důchod. Podle odborníků se v případě skutečně cenných mincí jedná o jednu z nejvýnosnějších a nejméně rozkolísaných investic.
Hodnota numismatického materiálu
Značná část je z drahého kovu, takže má měřitelnou vnitřní hodnotu. Cena se zvyšuje se vzácností a atraktivností každého kusu. Ukládání peněz do investic je podle znalců výhodné, neboť hodnota se dlouhodobě dobře přenáší a je přijatelně likvidní. Dlouhodobý růst cen vzácných mincí a medailí je někdy pokojnější, jindy živelnější, ale za více než 150 dobře měřitelných let nejsou v tomto segmentu vidět žádné náhlé poklesy.
Zájem o investiční mince roste
Dlouhodobě se vzácné mince řadí ve světě mezi nejvýnosnější dvě tři aktiva v každé době. Klasická numismatika je spíše pro opravdové znalce a lze ji přirovnat k investicím do umění. Běžní investoři si pořizují zlato a stříbro ve formě slitků nebo světoznámých investičních mincí, které mohou okamžitě prodat kdekoliv na světě. O vzácné a investiční mince roste zájem každým rokem o desítky procent.
Napsat komentář